15 Aralık 2016

Perseus Medusa'yı Nasıl Öldürdü?

Argos Kralı Akrisios uzun yıllardır bir erkek torun özlemiyle yanıp tutuşuyordu. Sonunda daha fazla dayanamayıp bilicilere danışmaya karar verdiğinde biliciler onu hem bir erkek torunla müjdelediler hem de ölümünün torununun elinden olacağı konusunda uyardılar. Akrisios dehşete kapılmıştı. Kızı Danae'den kimseyle ilişki kurmaması için yeraltına tunçtan bir oda yaptırıp içine kapattı. Gel gelelim Zeus altından bir yağmur damlası biçiminde odaya girerek birleşti Danae'yle ve gebe bıraktı genç kızı.

Akrisios’un korktuğu başına gelmişti. Ne var ki ne kızını ne de torununu öldürmeye eli varmadı. Onları bir sandığa kilitleyip denize bırakıverdi. Tanrıların tanrısı Zeus oğlunun ölmesine izin verir mi hiç! Posedion Zeus’un isteği üzerine dalgalar yollara sandığın üstüne ve dalgalar kayığı Seriphos Adası’na attılar. Diktys adında bir balıkçı buldu onları. Sıradan bir balıkçı değildi Diktys; Seriphos Adası Kralı Polydektes'in kardeşiydi aynı zamanda. Ana-oğulu evine götürdü ve çocuğu büyütmeye başladı.

Bu arada kral Polydektes tıpkı Zeus gibi Danae'ye âşık olmuştu. Ancak, artık yetişkin bir delikanlı olan Perseus yüzünden kadının yanına sokulamıyordu. Sonunda bunun çaresini buldu. Dostlarıyla birlikte Perseus'u da evinde verdiği bir şölene çağırdı ve onlara Hippodameia'nın düğünü için armağanlar getirmelerini söyledi. Ama en tehlikeli görevi de Perseus'a verdi. Ötekilerin hepsi atlar getirirken Perseus, Gorgon’ların mağarasına gidecek ve Medusa'nın başını getirecekti.

Perseus Medusa Efsanesini Sona Erdiriyor

Gorgon’lar Phorkys ile Keto'dan doğma üç kız kardeştiler: Stheino, Euryale ve Medusa. Okeanos ötesindeki Hesperis kızlarının yurdunda otururlardı. Bu canavar kız kardeşlerin ejderha gibi pullu pullu yılanlarla çevrelenmiş başları, yabandomuzununkileri andıran kocaman dişleri, tunçtan elleri ve altından kanatları vardı. Stheino ile Euryale ölümsüz, Medusa ise ölümlüydü. Ama Medusa, ölümlü olmasına karşın Gorgon’ların kraliçesi idi.

Medusa önceleri gören herkesi kendine hayran bırakacak güzellikte bir kızdı. Onu görenler bakmaya doyamazdı. Öylesine güzeldi ki Poseidon’un aklını bile başından almıştı. Sonunda dayanamayıp bir gün Athena’nın tapınağında ona zorla sahip oldu. Kendi tapınağında böyle bir şeyi kendisine saygısızlık olarak gören Athena, bu saygısızlığının cezası olarak kafasında saç yerine yılan kaynaşan ve baktığı her şeyi taşa çeviren bir canavara dönüştürdü güzel Medusa’yı. Artık kimse onun güzel yüzüne bakamayacaktı.

Perseus bu zor görevi kabul etmişti etmesine ama Medusa'yı nerede ve nasıl bulacağını bilmiyordu. Sonunda Medusa’ya olan öfkesi hâlâ geçmemiş olan Athena bu yiğit gence yardımcı olmaya karar verir. Perseus’a Medusa’yı öldürmesi için üç şeye sahip olması gerektiğini söyler: Hades’in büyülü başlığı, büyülü heybe ve bir de büyülü kanatlı sandaletler. Bunlarsa Nymphelerin elinde bulunuyordu.

Perseus, Medusa'nın başını keserek, baktığı her şeyi taşa çeviren Medusa efsanesine son verdi


Nymphelerin yerini bulmak da öyle kolay değil değildi. Yerlerini bilse bilse ancak Gorgolar’ın kız kardeşleri olan, tek gözlü ve tek dişli kocakarılar olan Graialar bilirdi. Kuğu gövdeli Grailar, daha analarından doğdukları anda bile yaşlıydılar. Sırayla kullandıkları tek bir gözleri ve tek dişleri vardı. Perseus’a ilk başta yardım etmek istemeseler de Perseus gözü ve dişi ellerinden alınca Nymphelerin yerini söylemek zorunda kaldılar. Graialar’ın yardımıyla Nymphelerin yerini bulan Perseus onlardan kendisine gerekli olan bu büyülü eşyaları aldı. Bilge Athena Medusa’nın ne kadar tehlikeli olduğunu biliyordu. Perseus’a kendi kalkanını verdi ve onu uyardı: “Asla Medusa’nın gözlerine bakma. Medusa’nın görüntüsüne sana verdiğim kalkanı bir aynaymış gibi kullanarak bak ve kafasını öyle kes.” Athena uyarmakta haklıydı. Çünkü Medusa’nın bakışları öylesine güçlüydü ki, onun gözlerine bakan kim olursa olsun taş kesiliyordu.

Hermes ile Athena bu uyarılardan sonra Perseus’u canavar Gorgon’ların yaşadıkları yere götürdüler. Vardıklarında canavarların hepsi derin uykudaydı.   Perseus kalkanına yansıyan görüntüye bakarak geri geri sessizce Medusa’nın yanına sokuldu ve Hermes’in kendine verdiği orak biçimli kılıçla başını bedeninden ayırarak Medusa efsanesine son verdi.    Medusa’nın kesik başından akan kanlarla önce uçan kanatlı at Pegasus, ardından Chrysaor adında bir dev dünyaya geldi.

Perseus Medusa'nın başını büyülü heybeye koyduğunda çıkan gürültülerden Medusa’nın kardeşleri de uyanmıştı. Büyük bir öfkeyle Perseus’un üzerine yürüdüler. Perseus önce Hades’in büyülü başlığını giyerek görünmez oldu,  ardından büyülü sandaletleri giyerek ellerinden kolayca kurtuldu.

Perseus daha sonra kanatlı at Pegasus'a binerek, Medusa’nın kesik kafasını Polydektes’e götürmek üzere yola koyuldu. Ne var ki bu yolculuğu sırasında hem yeni bir serüven hem de bir evlilik kendisini bekliyordu.

Aithopia (Bugünkü Etiyopya) kralı Kepheus'un karısı Kassiepeia, Nereus kızlarından bile daha güzel olduğunu ileri sürerek meydan okumuştu onlara.  Fakat bu haddini bilmezliğinin cezasını görmekte de gecikmedi. Nereus kızları Kassiepedia’yı Posedion’a şikayet ettiler. Denizler Tanrısı Poseidon önce bir tufan yolladı ülkenin üstüne, ardından Cetus adlı en korkunç deniz ejderhasını gönderdi. Ne yaptılarsa ejderhayı durdurmayı bir türlü başaramadılar. Sonunda Zeus-Ammon tapınağının bilicisi, kralın kızı Andromeda’nın kurban edilirse ejderhanın öfkesinin yatışacağını söyledi. Kral Kepheus her ne kadar içi kan ağlasa da ülkesinin ve halkının kurtuluşu için kızını feda etmekten başka bir yol olmadığını anlamıştı. Ülke halkı da kendisine baskı yapınca kral, kızı Andromeda’yı çırılçıplak olarak bir kayaya bağlayıp ejderhanın yemesi için beklemeye başladı.

Perseus-Andromeda Aşkı

Perseus ve Andromeda
İşte tam bu sırada Perseus, Medusa’nın kesik başıyla oradan geçmekteydi. Andromeda'yı görür görmez aşık oldu. Kızın başına gelenleri doğru saraya gitti. Krala, eğer kızını kendisine verirse ejderhayı öldürüp ülkeyi bu beladan kurtaracağını söyledi. Kral sevinçle bu teklifi kabul etti. Perseus bir kez daha Hades’in büyülü başlığını giyerek görünmez oldu ve ejderha Cetus’u beklemeye başladı. Ejderhayı öldürdüğünde o kadar fazla kan akmıştı ki, bütün deniz kızıla boyanmıştı. O günden sonra ejderha Cetus’un öldürüldüğü bu bölge Kızıldeniz olarak anılmaya başladı.

Ne var ki Perseus-Andromeda aşkı yeni sorunları da birlikte getirmişti. Zira Kepheus’un öz kardeşi Phineus’un, kendi yeğeni Andromeda’da gözü vardı. Gözü dönen amca, düğün günü düğünü basarak ortalığı savaş alanına çevirdi. Sayıları öylesine çoktu ki, başka çare olmadığını anlayan Perseus, büyülü heybeden Medusa’nın başını çıkartarak hepsini taşa çevirmek zorunda kaldı.

Düğünün ardından Perseus, güzel eşi Andromeda’yı da yanına alarak Seriphos’a geri döndü. Ama annesini sürekli rahatsız eden Polydektes'e öfke doluydu. Medusa’nın başını göstererek annesini onu taşa dönüştürdü ve kendisini büyüten Diktys’i adanın yeni kralı yaptı. Ardından da annesi ve karısını alarak anayurdu Argos'a geldi. Medusa’nın kesik başını Peseus'dan alan Athena, bu başı "aegis" denilen efsanevi kalkanına ya da zırhına yerleştirdi.

Torununun geldiği gören Akrisios onun eliyle ölmemek için korkup kaçtı. Ne var ki yazgısı çizilmişti bir kez. Ve de gerçekleşecekti.

Persesus, Larissa'da düzenlenen bir yarışa katıldı. Büyükbabası da izleyiciler arasındaydı. Perseus bir disk fırlattı havaya. Disk rüzgârın yönlendirmesiyle gidip tam alnına vurdu Akrisios'un. Büyükbaba, torununun elinden fırlayan diskle o anda yaşama veda etti.

Perseus, bu istemeden işlediği cinayetten dolayı çok üzüldü ve artık Argos'ta kalmak istemeyerek oradan ayrıldı ve gidip Mykene şehrini kurdu. Büyük atalarının yurdu Argos ve Mısır'da, kurucusu olduğu Mykene'de, Seriphos adasında hep büyük saygıyla anıldı Perseus. Andromeda ile aşkından tam yedi erkek çocukları oldu. Ve torununun çocuğundan kendi şanına, korkusuzluğuna ve kahramanlığına yaraşır bir erkek çocuk geldi dünyaya. Bütün Yunan kahramanlarının en güçlüsü ve en yiğidi olan Herkül.

Andromeda öldüğünde Tanrıça Athena onu Andromeda takımyıldızına dönüştürerek, gökte Perseus, Cepheus ve Cassiopeia takımyıldızlarının yanına yerleştirdi0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir