1 Kasım 2016

Zagreus ve Yeniden Doğuşu

Zagreus, Orpheus gizemlerinde adından söz edilen bir tanrıdır "Birinci Dionsyos" olarak da bilinir. Zeus’un bir yılan biçimine yılan biçimine girip Yeraltı Tanrıçası kendi kızı Persephone ile birleşmesinden dünyaya gelmiştir.

Zeus bu oğluna karşı özel bir sevgi besliyor, dahası onu kendi yerine geçirerek evrenin efendisi yapmayı tasarlıyordu. Ne var ki bu amacına ulaşabilmesi için çocuğun kıskanç Hera'nın hışmından korunması gerekiyordu her şeyden önce. Bunu göz önüne alan Zeus, küçük Zagreus'u Apollon ve Koureteler'in koruyuculuğuna teslim etti. Onlar da çocuğu Parnassos Dağı'nın ormanlarında sakladılar ve orada büyüttüler.

Gel gelelim Hera, çocuğun saklandığı yeri bulmayı başardı ve Titanları onu kaçırmakla görevlendirdi. Zagreus kurtulabilmek için şekilden şekile girdiyse de ve bir ara boğaya dönüştüyse de Titanlara yakalanmaktan kurtulamadı. Zagreus’u yakalayan onu parçalara ayırdılar. Etlerinin bir bölümünü çiğ çiğ, bir bölümünü pişirerek yediler. Pallas Athena yetiştiğinde geriye yalnızca yüreği kalmıştı.

Apollon da, Zagreus'un gövdesinden artakalan parçaları toplayarak Delphoi'da gömdü. Oğlunun başına gelenleri öğrenince öfkelenen Zeus gökten yağdırdığı yıldırımlarla oğlunu öldüren Titanları yok etti. Sonra da Zagreus’un halen daha atmakta olan yüreğini Semele’ye yutturarak onu hamile bıraktı. Bazı söylencelerde yüreği Zeus’un kendisinin yediği de söylenir. Zagreus daha sonra Dionysos olarak yeniden doğdu.

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir