12 Kasım 2016

Titan Tanrıların Kralı Kronos

Ouranos (gök) ve Gaia’nın (yer) oğullarından biri olan Titan Tanrı Kronos, aynı zamanda en büyük Yunan Tanrılarından olan Zeus, Hades, Posedion, Demeter, Hera ve Hestia’nın babalarıdır.

Gaia ve Ouranos’un önce 12 çocuğu oldu. Bunlar 6 kız 6 erkek olan Titanlardı. Titanlar tıpkı insanlar gibiydi ama insanlardan çok daha uzun boylu ve güçlüydüler. Titanlardan sonra yine Gaia’dan Kykloplar (Yuvarlak Yüzlüler) ve Hekatonkheirler (Yüz Kollular) adıyla bilinen çocukları doğmuştu. Ama Kronos onların görünüşünden iğrendiği için, daha doğar doğmaz yeniden Gaia’nın karnına tıkmıştı onları. 

Diğer çocuklarının durumuna üzülen Gaia eşinden giderek nefret ediyor ve çocuklarını babalarına karşı kışkırtıyordu. En sonunda en küçük çocuğu olan Kronos babasını öldürmeyi kabul etti. En büyük abisi Okeanos dışında diğer dört abisi de yardımcı olacakları sözünü verdiler. Kronos annesinin ona verdiği orakla babasının hayalarını kesti. Böylece gökler ülkesinin yeni hakanı olup ilk kuşak tanrıların egemenliğine son verdi. Kronos babasının devrilmesinde kendisine yardım eden 4 Titan erkek kardeşini de unutmayıp dünyanın dört bir tarafına egemen olarak gönderdi. Böylece Krios Güney’in, Koios Kuzey’in, Hyperion Doğu’nun ve İapetos Batı’nın egemeni oldular. Cinayete yardımcı olmayan en büyük abisi Okeanos ise denizlerin sahibi oldu. Okyanus sözcüğü de bu tanrının adından gelmektedir.

Ama Kronos babasına yaptıkları aklına geldiği için, aynı şeyin kendi başına da gelmesinden korkuyordu. Bu nedenle karısı ve kız kardeşi Rheia'dan doğan bütün çocuklarını tek tek yutuyordu.

Rheia yine de bir anneydi ve Zeus'a hamile kaldığında, hiç değilse onu kurtarabilmek için Girit'e kaçtı ve oradaki Dikte mağarasında çocuğunu gizlice doğurdu. Kronos'a bir beze sardığı taş parçasını yeni doğmuş çocuğu diye yutturdu.

Titan Tanrı Kronos


Zeus bu mağarada Kronos’un gözlerinden uzakta, intikam ateşiyle büyüdü. Genç bir delikanlı olduğunda Ölüler Ülkesi’ne giderek babasının tutsak edip başlarına da dişi ejderha Kampe'yi nöbetçi diktiği dev Kykloplar ve Hekatonkheirlerden yardım istedi. Kykloplar Zeus'a doğadaki en güçlü yıkım silahını armağan etti: Yıldırım.

Zeus artık güçlüydü ama babası Ouranos’u henüz yenecek kadar değil. Öncelikle babasının yuttuğu kardeşlerini kurtarması gerekiyordu. Yapılan plan gereği Okeanos kızı Metis Kronos'a ilaç yutturdu. Kronos bu ilacın etkisiyle yıllardır içinde taşımakta olduğu çocuklarını bir bir kustu. Artık savaş vakti gelmişti. Kykloplar ve Hekatonkheirler Zeus'un kardeşleriyle birlikte Kronos ve öteki Titanlar'a karşı başlattığı savaşta Zeus'un yanında yer aldılar. On yıl süren savaşın sonunda Kronos ve öteki Titanlar yenildiler. Zeus onları Tartaros'a hapsetti. Bekçi olarak da başlarına Yüz Kollu Devleri dikti.

Kronos'un çocukları evrenin egemenliğini ellerine geçiren tanrılar değildi yalnızca. Kentauros Kheiron onun Philyra'dan doğan oğluymuş örneğin. Onun Afrodit ve Hephaistos'un babaları olduğu da söylenir.

Orpheuscu inanışa göre Kronos Zeus'la barışmıştır ve Mutlular Adası’ndaki sarayında yaşamaktadır. Onun egemenliğini sürdüğü bu dönem “Altın Çağ” olarak bilinir. 

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir