12 Kasım 2016

Thor'un Çekicini Kim Çaldı?

Gök Gürültüsü Tanrısı Thor, bir sabah kalktığında çekici Mjolnir'in yanında olmadığını fark etti. Yüreği büyük bir öfkeyle doldu. Kırmızı saçları hiddetle sallanırken bir yandan da parmaklarıyla sakalını sıvazlıyordu. Bir oraya gidiyor, bir buraya gidiyordu. Sonunda bakmadığı hiçbir yer kalmamıştı ama Mjolnir ortada yoktu.

Umutsuzluk içinde kıvranırken karşısına çıkan kardeşi Loki’ye anlattı durumu: “Birisi Mjolnir’i çalmış. Asgard’daki Tanrıların bilgisi yok. Midgard'da da kimse görmemiş. Her kim çaldıysa oldukça kurnaz biriymiş."

Loki, Thor’u sakinleştirmeye çalıştı: “Gel birlikte Freya’nın sarayına gidelim. Orada ne yapabileceğimize karar veririz.”

Freya'yı bulduklarında, "Jotunheim'a uçup Mjolnir’i arayabilmem için bana şahin tüylü pelerinini verir misin? Elbette oralarda bir yerlerde olmalı, çünkü bir devden başka kimse onu çalmış olamaz" dedi Loki.

"Elbette Loki" diye yanıt verdi Freya. "Saf gümüş ya da saf altından da olsa pelerinimi sana veririm. Al onu. Umarım aradığın şeyi bulmana yardımcı olur."

Loki, Jotunheim'a uçarken şahin tüyleri rüzgarda ıslık çalıyordu. Buz devini, devlerin salonunda oturmuş, altın tellerden kafesindeki tazılara tasma yapıp, sevdiği atların yelelerini okşarken buldu.
Bir misafiri olduğunu fark eden Thrym, işine ara verip başını kaldırdı.  "Hoş geldin Loki. Tanrılar ve cinler nasıl bakalım? Jotunheim'a gelişinin nedeni nedir?" diye sordu.

Loki yanıtladı: "Tanrıların ya da cinlerin başı büyük belada. Thor’un çekicini alıp sakladın mı acaba?"

Thrym suçunu hemen itiraf etti; Mjolnir’i kendisinin sakladığını söyledi: "Niçin soruyorsun? Evet, onu gerçekten de ben sakladım. Toprağın sekiz mil altına gömdüm. Freya benimle evlenmeye razı olmadıkça da hiçbir tanrıya onu geri vermeyeceğim!"

Loki Asgard'a geri dönerken, Freya'nın pelerinindeki şahin tüyleri rüzgârda ıslık çalıyordu. Asgard’a vardığında Thor sabırsızlıkla onun dönüşünü bekliyordu: "Umarım bana verecek haberlerin vardır ve bir dolap çevirmeye kalkışmıyorsundur. Olduğun yerde kal ve bana öğrendiklerini anlat."

"Haber getirdim, sana oyun oynadığım da yok" diye yanıtladı Loki. "Mjolnir’i çalan ve saklayan Thrym’miş. Ama korkarım ki Freya onunla evlenmeyi kabul etmezse geri vermeyecekmiş."

"O zaman bir an önce Freya'yı bulalım" diye yanıtladı Thor. Freya’nın sarayına vardıklarında Loki tanrıçaya dedi ki: "Başına bir duvak tak Freya. Birlikte Jotunheim'a gitmemiz gerekiyor."

Loki olanları anlatınca Freya öfkeyle bağırdı, cüce işi görkemli altın gerdanlığı parçalanarak yere saçıldı: "Ne demek istiyorsun Loki! Eğer Thrym’le evlenmek için Jotunheim'a gidersem, diğer tanrılar benim Odin'a sadık bir eş olmadığımı düşünürler. Ayrıca bir buz deviyle asla evlenmem!" dedi.

Thor, Freya’nın sözlerini haklı bulmuştu. Bundan sonra nasıl hareket edeceklerine karar vermesi için babası Odin’den tanrıları ve tanrıçaları bir toplantıya çağırmasını istedi. Sonuçta Mjolnir çok güçlü bir silahtı ve Thor'un çekicinin çalınması sıradan bir olay değildi.

Uzun tartışmanın ardından çözüm, Tanrıların en bilgesi Heimdall’dan geldi: "Çözüm Thor'un kendisidir" diye bağırdı. "Thor’u Thrym'in gelini olarak giydirmemiz gerek. Freya'nın altın gerdanlığını onarıp boğazına takarız. Göğsünün üzerine geniş broşlar iğneleriz. Bacaklarını uzun bir elbiseyle saklar, beline bir demet anahtar asar, saçlarının üstüne ufak bir şapka koyarız. Yüzünü de bir duvakla gizleyebiliriz."

"Beni bir gelinmiş gibi görmek sizi çok eğlendirecek galiba" diye seslendi Thor. "Ancak sizleri eğlendirmekten başka bir işe yarayacağını da düşünmüyorum..."

"Sözlerini kendine sakla!" dedi Loki." Asgard'ı devlere karşı savunacaksak, Mjolnir’in bizim elimizde olması gerek. Eminim, saraylarımızı işgal etmek hepsinin çok hoşuna giderdi."

Böylece tanrılar, Freya'nın gerdanlığını Thor'un boynuna geçirdiler, göğsünün üzerine geniş broşlar taktılar, bacaklarını uzun bir elbiseyle gizlediler, beline bir demet anahtar astılar, kızıl saçlarının üstüne ufak bir şapka koydular ve yüzünü bir duvakla sakladılar.

Kılık değiştirme sona erdiğinde Loki konuştu: "Yolculuğunda yanında olacağım Thor. Kendimi senin uşağın kılığına sokarım. Beraberce Jotunheim'a gider, devleri aptal durumuna düşürürüz."
Thor, keçilerini çayırdan alarak savaş arabasına koştu. Thor'un ateş arabası gökyüzüne doğru hızla hareket ederken yıldırımlar yeryüzünü aydınlatıyordu.

Thor ve Mjolnir

Thor'un Mjolnir'e Kavuşması

Bu sırada Jotunheim'da Thrym sabırsızlıkla yeni eşini bekliyordu. "Ayağa kalkın buz devleri ve yatağım için taze saman getirin. Tanrılar yeni gelinimi her an getirebilir. Otlaklarımda güzel, altın boynuzlu öküzler olduğu için mutluyum. Altınlardan ve değerli taşlardan büyük bir hazinem olduğu için mutluyum. Gözlerime mutluluk vermek için bunca şeye sahip olduğum için mutluyum. Kalbimin hoşnut olması için tek eksiğim Freya."

Thrym’in aşkı akşam üzeri geldi. Devler gelini bira ve yemek ziyafetiyle karşıladılar. Gelin, kadınlar için ayrılmış olan yemekleri hızla tüketti, üstüne de bir bütün öküz ve sekiz som balığı daha yedi. Üç maşrapadan fazla bal likörü içti.

Gözlerini yeni eşinden bir türlü alamayan Thrym sonunda merak edip sordu: "Hiç böyle iştahlı gelin görmüş müydünüz" diye sordu. "Hiç böyle büyük lokmalar yiyip bu kadar fazla bal likörü içen başka bir gelin olmuş mudur?"

Uşak rolündeki Loki kurnazca yanıtladı: "Freya düğün gününü öyle sabırsızlıkla bekliyordu ki, sekiz uzun gündür tek bir lokma yemedi."

Geline olan aşkına yenik düşen Thrym, duvağı kaldırarak onu öpmek için eğildi. Ancak gelinin yüzünü bir kez görmesi, salonun ta öbür ucuna sıçramasına yetti. "Sevgilimin gözleri ne kadar da vahşi" diye bağırdı. "Kaşlarının altından tehlikeli alevler fışkırıyor."

Loki kurnazca yanıtladı: "Freya düğün gününü öyle heyecanla bekliyordu ki sekiz uzun gecedir gözüne uyku girmedi!"

O sırada Thrym’in kız kardeşi, geline emretme cüretinde bulundu. "Bana altın yüzüklerini ver! Karşılığında ben de sana iyiliklerimi, iyi niyetimi ve hayır duamı vereceğim."

Sonra Thrym dedi ki: "Gelini kutsamak için Thor'un güçlü çekicini getirin. Mjolnir'i eteğine serin. Ve bize ellerimizi birleştirip evlilik törenimizi yaparken mutluluk dileyin."

Muhteşem çekici eteğine konulduğunda, Thor'un yüreği sevinçten ağzına geldi. Hızla Mjolnir'i kavradı ve Thrym'i tek bir vuruşla öldürdü. Sonra, devin bütün akrabalarını birer birer yere serdi. Gelinden çeyiz isteme yanlışına düşen kız kardeş de parmaklarına altın yüzükler yerine, kafasına öldürücü bir darbe aldı. Thor, böylece Mjollnir’e yeniden kavuşmuş oldu.


0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir