1 Kasım 2016

Semele

Semele, Kadmos ile Harmonia'nın kızı, Autonee, Agaue ve Polydoros’un kardeşleri, Şarap Tanrısı Dionysos’un annesidir. Homeros ve Hesiodos gibi erken dönem ozanlarında Dionysos henüz pek belli belirsizdir. Adı geçen ozanlar Dionysos'tan ve annesi Semele'den iki üç dizeyle söz ederler ancak.

Dionysos ve Semele'nin yaşam öyküleri ve kişilikleri klasik dönemde belirlenmeye başlar. Daha sonra tragedya yazarları ve Latin ozanları bu öykülere katkıda bulunurlar. Semele'nin öyküsü ana tema olarak kısaca şöyledir. Tanrılar hakanı Zeus Semele'ye aşıktır ve her zaman mecbur olduğu gibi Hera'dan gizli olarak birleşir onunla. Zeus armağan olarak Semele'ye kendisinden ne isterse istesin yerine getireceğini söyler ve bu sözünü de Styks ırmağı üzerine ettiği bir yeminle pekiştirir.

Semele'nin ölümüKocasının ihanetini öğrenen Hera da Semele'ye yaşlı süt ninesi kılığında görünerek onda seviştiği kişinin gerçekten Zeus olup olmadığı konusunda kuşku uyandırır. "Sen eğer bu kişinin gerçekten Zeus olup olmadığını öğrenmek istiyorsan, ondan, tanrısal tahtı üzerinde bütün görkemiyle sana görünmesini iste" der. Akılsız Semele de bu tuzağa düşer. Zeus verdiği sözden dönemeyerek ona elinde yıldırımlarıyla yanaşınca Semele de yanarak ölür. Semele o sırada Dionysos'a yedi aylık hamiledir. Zeus henüz doğmamış çocuğu anasının karnından alarak kendi baldırına diker. Dionysos daha sonra tanrılar arasına katılınca Hades'e inerek onu yerin altından çıkarır. Semele de Thyone adıyla bir tanrıça olur böylece.

Pausanias Lakonia'yı anlattığı bölümde Dionysos'un doğum öyküsünü değişik bir biçimde ele almıştır. Bu anlatıma göre Dionysos’u Semele doğurmuştur. Ama Kadmos hem kızını hem de torununu bir sandığa koyarak denize bırakır. Dalgalar sandığı Lakonia kıyılarına atarlar. Ancak Semele fazla yaşamaz ve orada ölür. Lakonialılar Semele için görkemli bir cenaze töreni düzenlerler ve oğlu Dionysos’u büyütürler.

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir