11 Kasım 2016

0 888 Numaralı Telefon Dolandırıcılığına Dikkat Edin!

Açıkçası Türk insanının yaratıcılığına, özellikle de dolandırıcılık konusundaki yaratıcılığına gerçekten şapka çıkarıyorum. Bir dolandırıcılık yöntemi eskiyor, foyası ortaya çıkıyor hemen ardından başka yöntemlerle yeni dolandırıcılık yöntemleri üretiyorlar. İşin acı tarafı en iyi derecede eğitim almış kişilerin bile, ki bunların arasında nice ünlü profesörler var, bu dolandırıcıların ağlarına düşmüş olması. Anımsarsanız kendilerini polis ya da savcı olarak tanıtan insanlar bu kişilerden çoğu insanın hayatı boyunca bir arada göremeyeceği kadar para çarpmışlardı.

Telefon dolandırıcılığına artık çoğu insanımız aşina. Örneğin 00 359 ile başlayan Bulgaristan merkezli telefonlara ya da "kredi kartı borcunuzu aksatmadan ödediğiniz için Iphone kazandınız" benzeri numaralara. Ya da hiç bilmediğiniz bir numaradan telefonunuza yapılan saniyelik aramalara. telefonunuza çağrı atıyorlar, siz bu numaralara geri dönüş yaptığınızda ise faturanız yüklü miktarda kabarıyor. Türk insanı bu dolandırıcılık yöntemini artık az çok bildiği için artık telefonunda gördüğü her cevapsız çağrıya geri dönmüyor. Dolayısıyla dolandırıcıların bu yöntemi kullanarak ekmek parası kazanması oldukça zorlaşmış durumda.

0 888 Numara Dolandırıcılığı

Başta dediğim gibi bizim insanımızda dolandırıcılık yöntemleri bitmez. Artık dolandırıcılık vergi dairesine kaydı bulunan, hukuka uygun kurulmuş merdiven altı firmalar aracılığı ile yapılmakta. Yeni dolandırıcılık yönteminde telefonunuza çağrı atmalarına bile gerek yok. Yalnızca televizyon kanallarında ya da internet ortamında oldukça albenili ve piyasaya göre oldukça uygun olan bir hizmetin ya da ürünün tanıtımını yaparak 0 888 numaralı ya da 0 898 numaralı telefon hatlarının aranmasını sağlamak.

her ne nedenle olursa olsun, 0 888 ya da 0 898 benzeri numaralarla başlayan hiçbir hattı aramayın.


0 888 ile başlayan numaralar, Türkiye’deki operatörler tarafından sunulan katma değerli hizmet numaralarıdır. 888 ve benzeri numaraları, Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) faaliyet alanları belirtilerek başvuran  herhangi  hukuka uygun kurulmuş çağrı merkezi görünümlü dolandırıcı merdiven altı  bir şirket bu numaraları operatörlerden alabilir. Dakika başı ücretleri değişken olmakla birlikte, dolandırıcılık amacıyla kullanacakların seçtikleri hatların dakika ücreti 20 TL’dir. Evet yanlış okumadınız. Bir dakikalık konuşma ücreti tamı tamına 20 TL.

Peki bu yeni dolandırıcılık yöntemi nasıl kullanılıyor? Oldukça basit aslında. Televizyonlarda ya da internet ortamlarında bir ilan görüyorsunuz. Size piyasa fiyatının çok altında kredi ya da piyasadan çok daha ucuza otomobil, beyaz eşya ya da konut teklif ediyorlar. Doğal olarak merak ediyorsunuz. “Benim de paraya ihtiyacım vardı, şu 0 888 ile başlayan numarayı bir arayayım” diyorsunuz. İşte dananın kuyruğu da tam burada kopuyor. Siz 5-10 dakika boyunca o numarayla konuştuktan sonra aslında teklif ettikleri hizmetin ya da ürünün hiç de uygun olmadığını anlayıp telefonunuzu kapatıyorsunuz. Zira zaten size uygun kredi ya da otomobil verme gibi bir amaçları da hiçbir zaman yok. Ama o 10 dakikalık görüşmenin faturanıza yansıması tam 200 TL oluyor. Numarayı kendiniz aradığınız için ve her şey kanuna kitaba uygun bir kılıfla hazırlandığından hakkınızı aramanız neredeyse imkansız; kaptırdığınız parayı geri alma şansınız yok.

0 888 ve benzeri numaralar kullanılarak yapılan bir diğer dolandırıcılık yöntemi de televizyon kanallarında gördüğünüz “2 resmin arasındaki fark” ya da “hangi 2 resim farklıdır” benzeri yarışmalar. Kusura bakmayın ama en gerizekalı insanın bile kısa sürede görebileceği farkları her nedense sözde canlı yayına katılan yarışmacılar fark edemiyor! Hep yanlış yanıtlar veriyorlar. Siz de farkı gördüğünüz için vaat edilen parayı almak için televizyon kanalında size verilen numarayı arıyorsunuz.  Sonra bekle babam bekle ki canlı yayına bağlanasınız! Sizi oyaladıkça oyalıyorlar. Bir türlü sıra size gelip de canlı yayına çıkamıyorsunuz…

Geçmiş olsun. Canlı yayına bağlanmak için beklediğiniz sürede sizin telefon faturanızı da dünya kadar borç yazılıyor. Sonra hop birisi iki resmin arasındaki farkı görüp paraları cebe indiriyor. Siz de dolandırıldığınız ile kalıyorsunuz.

Kısacası her ne nedenle olursa olsun, 0 888 ya da 0 898 benzeri numaralarla başlayan hiçbir hattı aramayın. Yanlışlıkla aranmasını önlemek için de telefonunuzu bu tür numaralara kapatın. Bundan sonra telefon yöntemiyle dolandırılmamak için aslında aklınızda tutmanız gereken basit önlemler var:
·         Asla standart bir alan kodu ile başlamayan (0 212 – 0 532 – 0 542 benzeri) telefon numaralarından gelen cevapsız çağrılara geri dönmeyin.
·         Asla bir televizyon programındaki bir gerizekalının bile yanıtını bulabileceği cevapları olan ama nedense yayına bağlanan kişilerin bir türlü doğru yanıt vermediği yarışmalara katılmayın.
·         Asla ne kadar cazip gelirse gelsin, size sunulan banka kredisi benzeri bir hizmet ya da otomobil gibi bir meta için standart alan ya da cep telefonu operatörü numarası kullanmayan hatları aramayın.0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir