7 Kasım 2014

Dom Perignon: Şeytanın Şarabı

Dom Perignon, dünyanın en ünlü şampanyalarından biri... 1936’dan beri tescilli olarak üretiliyor. O gün bugündür, değişmeyen etiketiyle geniş gövdeli incecik boyunlu şişelerde tüketiciye sunuluyor. Şampanyanın mucidi sayılan Benedikten keşişi Dom Perignon’a atfen verilmiş bu isim...

Sözlüklerde, “Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen köpüklü beyaz şarap” diye tanımlanan şampanya da adını bu bölgeden alıyor. Champagne bölgesi, kendine özgü iklimiyle, ana elemanı kalker olan karakteristik jeolojik yapısıyla ve en önemlisi “Pinot noir”, “Pinot meunier” ve beyaz “Pinot de Chardonnay” gibi özel üzüm çeşitleriyle, üstün nitelikli şarapların elde edildiği bir bölge.

Köpüren şarabın geçmişi Antik Çağ’a kadar uzanır; M. Ö. 1. yüzyılda yaşayan Latin şair Virgilius da tanıklık ediyor buna...

M. S. 92’de Roma İmparatoru Domitianus, dönemin vakanüvislerinin anlattığına göre, fethettikleri Galya topraklarında Romalı askerleri kolayca sarhoş eden ve İtalyan şaraplarına ciddi rakip olabilecek şarapların üretildiği Durocortorum, yani Champagne bölgesinin Reims kenti civarındaki tüm bağları söktürüp attırır. İki yüzyıl sonra, imparator Probus sayesinde, yöre geleneksel bağ kültürüne yeniden kavuşur.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kimi zaman kış sonunda ikinci bir fermantasyona uğrayarak köpüklenen Champagne şarabı, zamanın Troyes ve Epernay tacirleri tarafından “şeytanın şarabı” olarak adlandırılmış olsa da, giderek kralların ve soyluların içkisi haline gelir. 16. yüzyıla gelindiğinde öylesine itibar kazanır, öylesine bir tutku yaratır ki aralarında Papa X. Leo’un, Fransız kralları I. François ve IV. Henry’nin, hatta İngiltere kralı VIII. Henry ve Şarlken’in de bulunduğu pek çok ünlü, Champagne bölgesinde bağlık ve şarap işletmesi edinir.

Dom Perignon

Kısacası Pierre Perignon 1638’de doğduğunda, şampanya asırlardan beri varlığını sürdürmektedir. Ancak dönemin şarap üreticileri şarabın köpürmesine neden olan ikinci fermantasyon olayını henüz çözmüş değillerdir.

1668’de Benedikten keşişlerine katılan Perignon, Marne Irmağı vadisinde en müstesna üzümlerin yetiştiği bölgede yer alan Hautvillers Manastırı’nın bağlarını işletmekle görevlendirilir. Dom Perignon zaten ünlü olan manastır şarabını daha da iyileştirmek için, üstün gözlem yeteneğini kullanarak çeşitli deneylere girişir. Şarabın fermantasyon sonucu oluşmuş maddelerden arınıp durulmasını sağlayan özel bir teknik geliştirir. Ürünün daha iyi muhafaza edilmesine yönelik olarak şişeleme işlemini sistemli hale getirir; mantar tıpaların kullanımını başlatır. İkinci fermantasyon olgusunu bir muamma olmaktan çıkarır ve belli kuralları olan bir yönteme dönüştürür. Dom Perignon 1715 yılında öldüğünde öğretileri kaybolmayacaktır. Papaz Godinot’nun titizlikle topladığı bilgiler 1718’de “Champagne’da Bağ Yetiştirme ve Şarap Elde Etme Usulü ve Şarapları Mükemmelleştirmek İçin Diğer İllerde Örnek Alınabilecek Hususlar” başlığı altında yayınlanır.

Aradan neredeyse üç yüzyıl geçmesine rağmen Dom Perignon’un deneyimleri bugün de geçerliliğini korumaktadır, onun şarapçılık alanındaki öğretilerine pek fazla bir şey eklenmemiştir. Moët & Chandon firması tarafından klasik etiketi ve hiç değişmeyen şişesiyle üretilen Dom Perignon daha yıllarca şampanya denildiğinde akıllara gelen ilk marka olmayı sürdürecek.

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir