29 Kasım 2014

Çocuğunuz Parmağını Emiyorsa...

Bazı bebekler dünyaya geldikleri daha ilk saatlerde tesadüfen parmaklarından birini yakalar ve emmeye başlarlar. Daha sonra bakışlarını ve hareketlerini ayarlamayı öğrendikleri dönemde bilerek, isteyerek parmaklarını, özellikle başparmaklarını ağzına götürürler.

Bebeklerin ilk zevk alma duyularının ağız çevresiyle ilgili olduğunu neredeyse bütün anneler bilir. Bu yalnızca beslenme içgüdüsünden doğan bir davranış değildir. Çünkü meme emmek çoçuğa ayrıca haz veren bir davranıştır. Çocuğun erken memeden kesilmesinin onu karamsar ve sadist bir kişiliğe, geç memeden kesilmesininse güvenli ve iyimser bir kişiliğe doğru yönlendireceği bilimsel araştırmalarla ortaya çıkan bir sonuçtur.

Beslenme saatleri dışında başparmağını emen bir bebeğin yeterince meme alamayan bir bebek olduğu söylenebilir. Parmağını emen bebeklerin büyük bir çoğunluğunun biberonla beslenen bebekler olduğu görülmüştür. Bu, annelerin bebekleri doyururken emmeleri için ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini bilmemelerinden kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde parmak emme alışkanlığını engellemek için onun parmağını emmesine engel olmak gereksizdir, hatta zararlıdır. Çocuğunun parmağını emmekten vazgeçmesini isteyen anne çocuğun biberondaki mamayı çok çabuk bitirmesine izin vermemelidir. Eğer biberon emziğinin delikleri çok iriyse emziği değiştirmeniz gerekir. Çocuğun daha çok emmeye gereksinim duyuyormuş diye düşünüyorsanız, biberonla beslenme süresini on dakikanın altına indirmeyin. Biberonla beslenme saatlerinin sayısını kısa zamanda azaltmayın.

Biberonla beslenme saatlerinde yapacağınız değişikliklere çocuğunuz hemen uyum sağlayamayabilir. Bu duruma uyum sağlayıncaya kadar, azaltılan beslenme saatlerini başparmağını emerek telafi etmeye çalışır.

Dişlerinin çıkmaya başladığı dönemde de, kesici dişlerinin çıkacağı yerde diş etindeki kaşıntıyı baş parmağını çeneleri arasında ezerek azaltmaya çalışır. Bu son derece normaldir.

Bebekler parmak emme alışkanlığını çoğu zaman ufukları genişlemeye başladığında, yeni konular dikkatini çekmeye başladığında, ilgilendiği şeylerin sayısı arttığında kendiliğinden bırakır.

Daha Büyük Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı

Başparmağını emen çocuk
Parmak emme genellikle bir yaşından sonra vazgeçilen bir alışkanlıktır. Ama bazı çocuklarda iki üç yaşına kadar, bazılarında ise okul çağına, hatta daha ileri yaşlara kadar devam eder. Bu zaman zaman terk edilip tekrar başlayan bir alışkanlık haline gelmiş olabilir.

Parmak emen çocukların çoğu genellikle kendi yaşıtlarının çok normal olan faaliyetlerinden zevk almayan, bu faaliyetlerle tatmin olmayan çocuklardır. Belki de onlar yaşıtlarının son derece normal olan faaliyetlerini kendileri için can sıkıcı zorunluluklar ya da aşağılayıcı tahammül edilemeyecek cezalar gibi görebilirler. Belki büyümek istemediklerinden belki de bebeklik çağından çıkmak istemediklerinden, daha küçük oldukları dönemde duydukları hazzı tekrar yaşamak için bu şekilde böyle davranabilirler.

Çocuk canı sıkıldıkça, kendini terk edilmiş hissettikçe, kendisini daha az sevdikleri duygusuna kapıldıkça başparmağını emmeye başlar. Parmağını emerken kendi küçük dünyasına dönüp içine kapanır, büyüklerin kendisine düşman olan dünyasından sıyrılıp kendi küçük dünyasında bebeklik döneminin mutluluğuna zevklerine tekrar kavuşmuş olur.

Parmağını emmeye alışmış olan çocuk en ufak bir terslikle karşılaştığında, hatta yorulduğunda, uyumak istediğinde teselliyi parmağını emmekte bulur.

Çoğunlukla parmağını emen çocuk, parmağını emerken, bir bez parçası, bir eşarp, bir mendil, bir çarşafın kenarını tutar. Bazen de başparmağını emerken başka bir parmağıyla burnunu veya üst dudağını okşar veyahut kendinin ya da bir başkasının kulak memesini okşar, bir tutam saç yakalar.

Bütün bu eylemler zararsızdır. Çocuk böyle davranarak küçücük bir bebekken kendisi sevildiğinde duyduğu hazzı tekrar yaşamaya çalışır. Aynı zamanda böyle davranarak kendini daha iyi ve güvenlik içinde hisseder.

Çocuklar Parmak Emme Alışkanlığından Nasıl Vazgeçirilir

Çocuğunuzu parmak emme alışkanlığından vazgeçirmek için çok özel bir çaba harcamanız gerekmez. Parmak emme alışkanlığı kendiliğinden ve çoğunlukla bir yaşına gelindiğinde unutulur gider. Bazıları okula başlamadan önce bu alışkanlıktan vazgeçerler, bazı çocuklarda daha ileri yaşlara kadar devam eder. Parmak emme alışkanlığının alt ve üst dişleri geri ittiği ve süt dişlerini etkilediği doğrudur. Fakat bu hasar parmak emme süresine ve en önemlisi parmağın ağızda ki duruşuna bağlıdır.

 • Sevgili anneler! Farkında olmasanız bile çocuğunuzun parmak emme alışkanlığının temel nedeni sizin ona ayırdığınız zamanın az olması ya da yeterince sevgi göstermemeniz olabilir. Çocuğunuza duyduğunuz sevgiyi, ilgiyi ona gösterin. Çocuğunuzun sizin onu ne kadar çok sevdiğini anlamasını sağlayın. Bu onun çocukluğunda sevilirken duyduğu hazzı tekrar yaşamasını ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bunu özellikle anlaşmazlıklar ortaya çıktığında, ne yapacağını bilemediği zamanlarda, kendini zor durumda hissettiğinde yapın.
 •  
 • Hangi konuda olursa olsun ilerleme kaydettiğinde onu cesaretlendirin, başarılarıyla gurur duyduğunuzu ona hissettirin. Bu onun kendine duyduğu güveni artıracaktır.
 •  
 • Çocuğunuzu nasıl emzirdiğinize dikkat edin. Unutmayın, bebeğinizin sizinle tek iletişim yolu duygularıdır. Siz emzirmeyi bir külfet ya da sıkıntı gibi görüyorsanız çocuğunuz da bunu hissedecektir. Çocuğunuza mama ya da gıda verirken onu azarlamayın, hırpalamayın. Her annenin yapacağı gibi sevgi dolu gözlerle ve sözlerle emzirin.
 •  
 • Evin içinde ve dışarıda onun ilgisini çekebilecek konular, uğraşlar bulmaya çalışın. Çocuğunuzun hoşlanacağı etkinliklere katılmasını sağlayın. Böylece dikkati başka bir yöne çekilecek, bu alışkanlığından vazgeçecektir.
 •  
 • Onun rahatlamasını, kendisini huzur içinde hissetmesini sağlayabilmek için en sevdiği oyuncağını uykuya dalmadan önce kucağına, yanına almasına izin verin.
 •  
 • Çocuğunuz 4-5 yaş gibi sizin söylediklerinizi anlayacak bir yaşta parmak emme alışkanlığını sürdürüyorsa ona yapıcı telkinlerde bulunun. Bu davranışının iyi bir şey olmadığını anlatın. Ve yine unutmayın, kesinlikle azarlar bir tonda yapmayın. Bu yaşlarda çocuklar artık sizlere benzemeye, sizi taklit etmeye çalıştığından bu durumu lehinize kullanın. Kötü olduğu için sizin parmak emmediğinizi ona anlatın.


0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir