14 Kasım 2014

1 Nisan Şakası Nasıl Doğdu?

Çoğumuz 1 Nisan geldiğinde sevdiklerimize şaka yaparız. Bu durum artık neredeyse bir gelenek haline gelmiş durumda. Fakat 1 Nisan Şakası’nın nasıl doğduğu hakkında internette öylesine inanılmaz uydurma bilgiler dolanıyor ki, insan ister istemez bu bilgilerinde şakayı seven biri tarafından uydurulduğunu düşünüyor. Ne var ki bazıları halen daha bunun gerçek olduğunu düşünüyor.

1 Nisan Şakası’nın tarihçesi hakkında ülkemizde en çok bilinen uydurmaca Endülüs Emevileri ile ilgili olanı.

Yazılanlara bakılacak olursa Haçlı ordusu 15. yüzyılın bitimine doğu Müslümanların İspanya’daki son kalesini kuşatır. Fakat mevsim kış olduğundan kuşatma uzar da uzar. Haçlı komutanı bakar ki kuşatma uzadıkça uzayacak, ordusu kayıp vermeye devam edecektir.

Sonunda savaşı bitirmek için aklına bir fikir gelir. 31 Mart akşamı kalenin önüne gelen komutanın bir elinde İncil diğer elinde ise Kuran bulunmaktadır. Kaledekilere seslenir:

Bu elimdeki iki kutsal kitap üzerine yemin ederim ki, eğer bu akşam teslim olursanız sizlere dokunmayacağım. 

Kaledeki Müslümanlar düşünmek için süre ister. Onların durumları da kuşatmanın uzamasından dolayı pek de iyi değildir. Sonunda teslim olurlarsa hiç değilse canlarını kurtaracaklarını düşünerek teklifi kabul ederler.

Ertesi gün, yani 1 Nisan’da, kaleden çıktıklarında Haçlılar üzerlerine saldırıp hepsini öldürmeye başlar. Müslümanlar feryat ederek bağırır: “Canlarımıza dokunmayacağınıza dair bize söz vermiştiniz.”

Haçlı ordusu Komutanı yanıt verir: “Benim verdiğim söz dün akşam içindi, bugün için size verilmiş bir sözüm yoktur.” Ve tüm Müslümanlar 1 Nisan günü orada katledilir. Haçlılar da Müslümanları nasıl kandırdıklarını kutlamak için her 1 Nisan’da birbirlerine şaka yapmaya başlar.

Tahmin edeceğiniz gibi gerçekle hiçbir ilgisi olmayan bir şehir efsanesi. Ne Müslüman ne Batılı hiçbir tarih kitabında böyle bir bilgi bulunmadığı gibi, Müslümanların İspanya’daki son kaleleri Gırnata’nın düşüşü de 2 Ocak 1492 tarihindedir!
1 Nisan nasıl doğdu

1 Nisan Şakası'nın Gerçek Tarihçesi


Gerçekte 1 Nisan Şakası’nın çıktığı ülke İspanya değil Fransa’dır.

On altıncı yüzyıl ortalarına kadar tüm Fransa’da yeni yıl, baharın gelip çattığı 25 Mart’ta kutlanırdı. Hediye alıp vermeyi de içeren kutlamalar bir hafta sürer, 1 Nisan’da düzenlenen yemekler ve partilerle sona ererdi.

Ancak 1564’te düzeltilmiş daha doğru Gregoryen takvimi yeni benimsenmişti ki Kral Şarl yeni yılın 1 Ocak’a çekildiğini duyurdu. Bu değişikliğe karşı olan veya böyle bir değişiklikten habersiz olan Fransızlar 1 Nisan’a kadar süren bir haftalık partilere ve hediye alışverişlerine devam etti.

Diğer yandan şaka yapmayı sevenler de aptalca hediyeler ile olmayan partilere davetiyeler yollayarak muhafazakârların eski yeni yıl tarihine böylesine bağlı olmalarıyla dalga geçmeye başladılar. 1 Nisan şakasına kurban olmuş bir kişiye poisson d’Avril yani “Nisan Balığı” denirdi (Zira yılın o zamanında güneş Zodyak burcu Balık’ı terk etmekteydi).

1. Napolyon bile 1 Nisan 1810’da ikinci karısı Avusturyalı Marie-Louise ile evlendiğinden “Nisan Balığı” lakabı takılmasından kurtulamamıştı.

Yıllar sonra tüm Fransız halkı yeni takvimi benimseyip eski takvimi unutsa bile Nisan 1 şakasını eğlence olarak gördüklerinden bir gelenek olarak devam ettirdiler. Geleneğin İngiltere’ye, oradan da Amerika’ya ulaşması neredeyse iki yüzyıl sürdü.

Kısaca 1 Nisan şakasının tarihçesi gerçekte böyle. Yani İspanya’daki Müslümanlar en ufak bir ilgisi yok!


0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir