18 Nisan 2013

NZT-48: Bir Zeka Hapı Aldatmacası

Limitless filmini çoğunuz izlemişsinizdir herhalde. İzlemeyenler için filmin özetini vermek gerekirse, başrollerini Bradley Cooper ve Robert de Niro`nun paylaştığı Limitless filminde Bradley Cooper bir türlü başarıyı yakalayamamış bir yazardır. Günün birinde eski kayınpederi (R. De Niro) ona çok işine yarayacağını söyleyerek tanesi 800 dolar olan NZT-48 adında bir hap verir. Gerçekten de NZT-48 tabletini kullanmaya başladıktan sonra inanılmaz bir değişim başlar. Bütün beyin işlevleri tavan yapan Cooper normal bir insandan çok daha zeki, çok daha iyi mantık kurabilen bir insana dönüşür. Zekasını kullanarak borsada milyonlar kazanır, hiç zorlanmadan birçok yabancı dili bir anda öğrenir. Kısaca NZT-48 ile imkansızı başarır.

Filmin öyküsü böyle. Dedik ya bu bir film. Ama ülkemiz için bazı şeyler yalnızca filmde kalmıyor, hemen bir fırsat kapısı haline dönüşüveriyor. Allah bereket versin, ülkemizin uyanığı da safı da çok olduktan sonra birileri sürekli kolay yoldan köşeyi dönerken diğerleri hep kaybediyor.

NZT-48 Aldatmacası

NZT-48
Doğal olarak film bu kadar ilgi çekince bir hayal ürünü olan NZT-48’in Türkiye piyasasına girmesi de fazla uzun sürmedi. Öyle vaatler var ki dudak uçuklatacak cinsten: Zekanızı % 100 geliştirir, beyninizdeki kör sinirleri birbirine bağlayarak yaşadığınız şeyleri ayrıntılarıyla hatırlamanıza sağlar, uykusuzluk sorununu kökünden bitirir. Sanırsınız süper insan serumu icat edilmiş de ilk olarak Türk insanının kullanımına sunuluyor. Einstein bugünleri görse herhalde o kadar kafa yormak yerine bu haptan bir-iki tane alır keyfine bakardı.

Öyle güzel kurulmuş bir tezgah ki, aslında hiç olmayan yabancı gazete ya da ajans haberleri Türkçeye çevrilmiş, sanki yabancılar da bu büyülü tabletin faydasını keşfetmiş gibi tanıtılıyor. Yok öyle bir şey! Haberler sahte, kullanıcı yorumları sahte ama cebinizden çıkacak para tümüyle gerçek. Ama bizim insanımızın  huyunu çok iyi bildiklerinden NZT-48 hapı peynir ekmek gibi satıyor: Ya işe yarıyorsa, ya NZT-48 hapı gerçekse? Ne de olsa Nasreddin Hoca’nın torunlarıyız biz.

Nedir Bu NZT-48 Hapı Dedikleri?


Aslında "zeka hapı" adıyla da reklamı yapılan bu hapın içeriğinin, bildiğiniz diğer multivitamin haplarından farkı yok. Herhangi bir eczaneden alacağınız başka marka bir multivitamin hapı ile neredeyse tüm etken maddeleri aynı: A, B, C, D, E gibi birçok vitamin, ya da magnezyum gibi elementler.  Bedeninizde vitamin eksikliğine bağlı bir sorun varsa NZT-48 elbette işinize yarayacaktır.  Ama bu haptan mucize bekleyerek zekanızın artacağını düşünüyorsanız boşa kürek çekmiş olursunuz. Fakat bu hap normal bir vitamin hapına göre çok daha pahalı olduğundan kesenin  ağzını biraz daha açmanız gerekecek. Ortalama 59 TL'den satıldığını düşünürseniz, normal bir vitamin hapından 4-5 kat daha pahalıya size mal olacak demektir.

Yine de haklarını yemek lazım. Reklamlarını o kadar güzel yapıyorlar, hapı o kadar güzel tanıtıyorlar ki birçok insanın söz verilen vaatlere kanması, inanması içten bile değil. Siz hapı yutuyorsunuz, onlar parayı cebe indiriyor. Çoğu kullanıcı "dermatalojik olarak etkinliği kanıtlanmıştır" lafına bile dikkat etmiyor. İyi güzel de bu hap zeka hapı mı yoksa cilt kremi ya da güneş losyonu mu? Çünkü dermatoloji cilt hastalıkları ile ilgilenen bir bilim dalı. Sizin anlayacağınız, tanıtımı daha bilimsel bir havaya sokabilmek adına ya da "NZT-48 gerçekten işe yarıyor mu" sorusunun yanıtı için kullanıcıların dikkati tamamen farklı ve ilgisiz bir alana yoğunlaştırılıyor. Tamamen şark kurnazlığı ile yapılan bir pazarlama stratejisi.

Genelde bizim insanımız konunun uzmanlarından daha çok reklamlara, çevreden duyduğu dedikodulara inanır ama yine de ben yazayım. Bakın Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Ersin Tan  NZT-48  hapı için ne diyor: “Bu resmen şarlatanlık! Yazdıkları şeylerin bilimsel olarak olanağı yok!” Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Ersin Tan da kim oluyor canım? O ne bilir NZT-48 gerçekten işe yarıyor mu yaramıyor mu?

İşe yaradığını söyleyen kullanıcı yorumlarına da inanmayın. NZT-48 hakkındaki kullanıcı yorumlarının çoğu bu oyunun bir parçası. Gerçek kullanıcılardan daha çok hapı satanların yorumu. İşe yaradığını sanan gerçek kullanıcılar ise normal bir vitaminin gösterdiği etkiyi aldığından zekasının açıldığını düşünüyor ya da tamamen plasebo etkisi altında. 

Yurdum insanı böyle saf olmayı sürdürdükçe her daim böyle uyanıklar çıkacak. Dün Titan zinciriyle parayı vurdular, bugün NZT-48 ile. Lütfen böyle hiçbir bilimsel veriye dayanmayan reklamlara inanıp paranızı sokağa atmayın. Gidin işin uzmanlarına sorun. Hatta benim yazdıklarıma bile inanmayıp konu hakkında uzman bir doktora danışın. O anlatsın size NZT-48 hapı gerçekten zekayı artır mı yoksa artırmaz mı!

Parayı nereye harcayacağını bilemeyen vatandaşımız bir gün internette “zeka hapı” denilen bir ürünle karşılaşır.59 lira verir ve bir şişe satın alır. Bir ay boyunca sürekli kullanır, bitince bir şişe daha alır. Ardından bir şişe daha. Sonunda bir etkisi olmadığını düşünüp internet üzerinden firma ile görüşmeye karar verir. "Ben aylardır bu zeka haplarından kullanıyorum. Dünyanın parasını veriyorum ama hala etkisini göremedim. Yoksa siz beni kandırıyor musun?” Firma yetkilisi yanıt verir “Hiç öyle şey olur mu efendim, hiç sizi kandırır mıyız? Bakın gördünüz mü, zekanız açılmaya başlamış bile...

Yukarıdaki kısssadan hisse de artık anlayana.

1 yorum :

Size katılıyorum..biz böyleyiz üçkağıtçı ins.meyilli bi milletiz çıkar biri bişe der sadece o an tahmin olucz die peşine gideriz..doğru veya yanlış mevzu değildir..:) komik ama gerçek bnce en ii şey allah yoludur..sdce cumaya gidin o bile ytr..sevgiler

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir