24 Ocak 2013

Retina Ekran Nedir?

Apple’ın iPhone 4’ü tanıtmasıyla birlikte hepimiz Retina Ekran denilen yeni bir kavramla tanıştık ve o günden bugüne tartışmalar hiç eksik olmadı. Çoğu insanın kafasında halen daha Retina Ekran denildiğinde neyin anlatılmak istendiğine ilişkin net bir görüntü oluşmuş değil. Peki Retina Ekran nedir, diğer ekran türlerinden farkı nedir?

Öncelikle Retina Ekran; TFT, AMOLED, Super AMOLED ya da Quantum Dot benzeri yeni bir panel teknolojisi ya da panel üretim yöntemi değildir. İster TFT olsun isterse AMOLED, bütün ekranlar Retina Ekran ile ifade edilmeye çalışılan çözünürlük değerini sağlayabiliyorlarsa teknik olarak hepsi aslında birer Retina Ekran’dır.

iPhone 4 ilk tanıtıldığında cep telefonlarında kullanılan ekran teknolojisi açısından gerçekten büyük bir devrim niteliğindeydi. Daha önceki cep telefonu ekranları genellikle 100-200 PPI (inç başına piksel) yoğunluğunda iken iPhone 4 çıtayı bir anda 326 PPI değerine yükseltmişti ve Steve Jobs’ın iddiası normal bir insan gözünün, ideal cep telefonu kullanım mesafesinden ekrandaki pikselleri ayırt edemeyeceği idi.

İşte, Retina Ekran ile kast edilen de tam olarak buydu. Yani normal bir insan gözünün normal kullanım uzaklığından ekrandaki pikselleri ayırt edemeyeceği kadar yüksek bir çözünürlük değeri.

Şimdi bazılarınız doğal olarak şu soruyu sorabilir: Hem 326 PPI değerindeki Iphone hem de 220 PPI değerindeki Macbook modelleri nasıl aynı anda Retina Ekran olarak nitelendirilebilir? Birisi 326 PPI, oysa diğeri 220 PPI…

Retina Ekran, Göreceli Bir Kavramdır

Retina ekranBu sorunun yanıtı, kullandığınız cihazın türüne göre değişen cihaza bakış mesafenizin uzaklığı ile ilgili. Cep telefonu ya da tabletlere 20-25 cm gibi oldukça yakın bir mesafeden baktığınız için gözünüzün pikselleri ayırt etmesi kolay olacaktır. O yüzden bu tür cihazlarda pikselleri birbirinden ayırt edememeniz için daha yüksek bir PPI değerine gereksinim vardır.

Oysa bir dizüstü ya da televizyona çok daha uzaktan baktığınız için gözünüz pikselleri daha zor ayırt edebilecektir. Kısacası Retina Ekran tanımı, cihaza bakış uzaklığınıza göre değişen PPI değerlerine sahiptir. Bu 25 cm.den baktığınız cep telefonları için 326 PPI olabilir,  5 metre uzaklıktan izlediğiniz TV sistemi için 100 PPI. Önemli olan, izleme mesafesinden ekrandaki pikselleri seçememektir.

Steve Jobs’un iddiası ise, yaklaşık 25 cm uzaklıktan bakılan bir cep telefonunda normal bir insan gözünün 326 PPI değerinden sonra ekrandaki pikselleri ayırt edemeyeceği idi ve bu değeri sunan iPhone 4 o yüzden Retina Ekran'a sahipti. 

Retina ekran teknik bir değer olmaktan öte insan gözünün pikselleri ayırt edip edememesi üzerine göreceli bir değer olduğundan, çok iyi görüş yeteneğine sahip insanlar için bu değerin daha yüksek olması çok doğaldır. Örneğin DisplayMate Technologies firmasının başkanı Raymond Soneria’ya göre, bazı insanlar 25 cm uzaklıktan 477 PPI değerine kadar çözünürlüklerde ekrandaki pikselleri ayırt edebilirler. Ya da görüşünüzde sorun varsa, sizin için bir cep telefonunda Retina Ekran 200 PPI değerinden itibaren geçerli olabilir.

Kısacası Retina Ekran teknik bir değer değil, baktığınız uzaklığa ve görüş yeteneğinize göre değişebilen göreceli bir kavramdır. Normal kullanım mesafesinden ekrandaki pikselleri göremeyeceğiniz her ekran aslında bir Retina Ekran’dır. Yalnız “Retina Ekran” sözcüğü Apple tarafından patentlendiği için, diğer ürünlerin ekranları Retina Ekran ile ifade edilmeye çalışılan değerlere sahip olsalar bile bu tanımı kullanamazlar.

Umarın Retina Ekran’ın ne olup ne olmadığı konusunda sizleri yeterince aydınlatabilmişimdir.  

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir