26 Ocak 2013

ABD ve Dünyadan İlginç ve Anlamsız Yasaklar

Charles Dickens’in klasiği Oliver Twist’in kahramanlarından Bay Bumble “Yasa bir eşektir, bir aptaldır” der. Bay Bumble Kuzey Amerika’nın genç devletlerini ziyaret etmiş olsaydı bu önyargısında ne kadar haklı olduğunu görecekti. Orada gerçekten de yasa koyucular gayet “eşekçe” yasalar çıkartmaya uğraşmaktaydılar.

Bu yasalar, yıllar geçtikçe giderek artmış ve bürokratik savsaklamalar yüzünden uygulanmasalar bile günümüze kadar gelmişlerdir.

New York eyaletinin Greene kasabasında bir konser verilirken fındık fıstık yemek ve geri geri yürümek yasaktır.

İndiana’nın Muncie kasabasında mezarlıkta olta taşımak, New Jersey’de lokantada ağzını şapırdatarak çorba içmek yasalara aykırıdır.

Maryland'da aslanların sinemaya götürülmeleri yasaktır.

Tennesee eyaletinin Memphis kentinde, yerel bir yasaya göre, önünde elinde kırmızı bir bayrak taşıyan bir erkek yürümedikçe, bir kadının araba sürmesine izin verilmez.

Milwaukee halkı, fillerini sokakta gezdirirken boyunlarına bir ip bağlamak zorundadır.

Oklahoma’da, bir balığı sarhoş etmek ya da kentin göllerinde balina avlamak da, cezayı gerektiren suçlardır.

Böcekler bile, yasa koyucularının hışmından kaçamamışlardır. İllinois’nin Kirkland kasabasında arıların kasaba üzerinden geçmeleri yasaklanmıştır.

Kentucky’nin Lexington’unda, cepte dondurma külâhı taşımak da yasalara aykırıdır.

Oregon’un Corvallis’inde, bir genç kızın saat altıdan sonra bir fincan kahve içmesini de yasaklamışlardır.

Massachusets’de Lynn’de, lokantalar bebeklere kahve veremezler.

Nebraska’nın Waterloo kasabasında ise, berberlerin sabah yedi ile akşam yedi arası soğan yemeleri kesinlikle yasaklanmıştır.

İlginç yasaklarUtah’da at sürerken balık tutamazsınız. Buna karşılık patlatmadığı sürece bir insan Utah'da nükleer silah taşıyabilir. Chicago’da nükleer silah patlatmanın cezası ise yalnızca 500 dolar!

Florida’da misyoner pozisyonu dışında tüm cinsel ilişki pozisyonları ve kirpilerle cinsel ilişki kesin olarak yasaklanmıştır.

Ancak yasa çılgınlığı ödülü Boston’un Thurston yerleşimine verilmelidir. İlçe yöneticileri pazar günleri çalışan polis ve itfaiyecilere fazla mesai ücreti vermek istemiyorlardı. Bunun için hukuk uzmanları kolları sıvayıp çalışmaya girdiler ve sonunda şu çözümü buldular: Ücret eşitliği amacının sağlanması için bundan sonra haftadan pazar günleri kaldırılmıştır!

Elbette bu ilginç yasaklar yalnız ABD’ye özgün değil. Dünyanın her tarafında buna benzer ilginç yasaklar var. Dünyadaki ilginç yasaklara örnek vermek gerekirse...

Fransa’da domuzlara Napolyon ismini vermek yasaktır.

Avustralya’nın Victoria bölgesinde pazar günleri pembe pantolon giymek, Tayland'da ise iç çamaşır giymeden sokağa çıkmak yasaktır. 

İskoçya’da kapınızı çalan ve tuvaletinizi kullanmak isteyen birini içeri almanız yasal bir zorunluluktur. Ve yine İskoçya’da ineklerin yanında sarhoş olamazsınız.

İtalya’da Mary adlı kadınların fahişelik yapması yasak.

Fransa’da rayların üzerinde öpüşemezsiniz.

İzlanda’da, tabelada sahte doktor yazmadığı sürece sahte doktorluk yapmak yasaktır.

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir