24 Aralık 2012

Dünyanın Sonu Nasıl Gelecek?

21 Aralık 2012 tarihinde dünyanın sonu gelecek: Bilincin yeniden doğacağını öngören Yeni Çağ akımının üyelerinin Maya takvimi yorumu böyle.

Gerçekte 1 milyon 872 bin günlük “uzun sayımlı” Maya takvimine göre, tıpkı miladi 1000 yılı gibi, 21 Aralık günü bir döngü sona eriyor ve yeni bir çağ başlıyor. O yıl dünyanın nasıl sona erdiğini anımsıyor musunuz? İşte, tam da öyle.

• İncil’i karanlık bir biçimde yorumlayan Baptist rahip William Miller 50 bin New England’lıyı kıyametin 21 Mart 1844 tarihinde yaşanacağına inandırmıştı. Neyse ki, doksanlık radyocu Harold Camping rahip Miller’in yanıldığını düşünerek İncil’de dünyanın sonunun 21 Mayıs 2011 tarihinde geleceğinin öngörüldüğünü duyurmuştu.

• 1806 yılında Mary Bateman adında düzenbaz bir sanatçı yumurtaların üzerine “İsa Geliyor” yazısını kazıyıp onları bir tavuğun poposuna doldurdu. Bateman bir peni karşılığında isteyenlerin tüylü peygamberi görmelerine izin verdi. Kendisi daha sonra cinayetten yargılanarak idam edildi.

• Ne var ki, kıyametler gerçekten yaşanıyor. Dünya üzerinde meydana gelen en büyük kitlesel yok oluş, ya da Büyük Ölüm 250 milyon yıl önce Sibirya’da meydana gelen volkanik bir patlama sonucunda yaşandı. Bu olayda tüm canlı türlerinin yaklaşık %80’i yok oldu. Sibirya’nın yüzeyindeki kayalık alanın karbonla yüklü olması yüzünden atmosferdeki karbondioksit düzeyleri iki katından fazlasına çıkınca dizginlerini koparmış bir küresel ısınma meydana geldi.

• Dinozorların şanssızlığı 65 milyon yıl önce dünyaya çarpan asteroid kükürt yüklü bir kayanın ana damarını buharlaştırarak asit yağmurlarına ve küresel soğumaya neden olmasından kaynaklanıyordu. Günümüzde karbondioksit düzeyleri son 800 bin yılın en yüksek değerlerine ulaştı. Bunun bir volkan ya da asteroide bağlı olmadığını belirtmekte yarar var.

Dünyanın sonu


• Bu durum 2011 AG5 adlı 140 metrelik bir asteroidin, 500’de 1 bir olasılıkla, 5 Şubat 2040 tarihinde gezegenimize çarpıp büyük bir kenti yerle bir etmesi sonucunda değişebilir. NASA tarafından verilen bilgilere göre gezegenimize çarpma mesafesinde olan yaklaşık 10.000 asteroid daha var.

• Kozmik bir moloz yığını tarafından yerle bir edilmekten daha beter bir durum, bunun yarattığı toz bulutunun arasından geçmek olsa gerek. Bu tür bir toz bulutu, milyar yılda bir, bizleri güneş ışığından yoksun bırakarak 200 bin yıllık ölümcül soğuklara neden olabilir.

• Yaklaşık 8.500 ışık yılı uzaklığındaki WR-104 adlı bir yıldız bir kaç yüz bin yıl sonra patlayarak iki bin kere milyar kere milyar kere milyar megatona eşdeğerde TNT patlayıcısının çevreye yayılmasına yol açabilir. Böyle bir patlamanın sonucunda meydana gelen ışınımın Dünya’nın ozon katmanını yok etmesi ve yeryüzünün güneşin etkisiyle kavrulması işten değil.

• Söz güneşten açılmışken, 7,6 milyar yıl içinde giderek genişleyip Dünya’nın yörüngesinden çok daha geniş kızıl bir deve dönüşeceğini söyleyebiliriz. Suyu çekilen okyanusların kavurucu ortamına dayanma şansını elde edebilen herhangi bir tür 4000 derecelik plazmanın etkisiyle buharlaşacak.

• Rus kökenli bir “kıyamet günü makinesi” ile ilgili söylentiler günümüzde bile dilden dile dolanmayı sürdürüyor. Rusya’ya nükleer bir saldırıda bulunulsa, misilleme olarak derhal bir nükleer saldırıya geçer.

• Çağdaş uygarlığın yeryüzünden silinmesi durumunda ABD’nin Georgia eyaletine gidin. Bu eyalete bağlı Elbert kentinde yaşayan kimliği belirsiz dini bütün bir vatansever tarafından 1980 yılında dikilmiş olan ve üzerine “sonsuzlukla uyum sağlamak” gibi yeniden başlamakla ilgili yönergeler kazılı granit levhalara bir göz atın.

• Söylemesi yapmaktan kolay. Evrenbilimciler evrenin günümüzden yaklaşık 20 milyar yıl sonra, her şeyi bizden kopartıp alacak ve her atomu paramparça edecek bir karanlık enerjinin etkin olacağı bir Büyük Yarılma ile son bulabileceğini öne sürüyorlar. Ya da, yerçekiminin karanlık enerjiyi bastırıp evreni tek bir sonsuz kütle noktasına çekeceği bir Büyük Çatırdama ile son bulacak.

• Kaldı ki, her şey sessiz sedasız bir biçimde birbirinden kopabilir. Bu da 1010x56 yılda yeni bir Büyük Patlama gibi gelişigüzel kuantum olayları için bizlere oldukça uzun bir süre tanımış olur. Bu süre 1’in arkasından gelen 100 milyon trilyon trilyon trilyon trilyon sıfırla ifade edilir ki, bu da uzun sayımlı takvimin en uç noktasını oluşturuyor.

Kaynak: Discover, Türkçeye Çeviren: Rita Urgan

1 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir