23 Kasım 2012

Lytro: Yeni Kuşak Fotoğraf Makinesi

Hemen hemen tüm fotoğrafçıların başına gelmiştir. Güzel bir kare yakaladığınızı düşünür ve hemen odaklanıp deklanşöre basarsınız. Fotoğraf makinesinin o küçük ekranında her şey yolunda görünür. Fakat çektiğiniz kareyi bilgisayarınıza aktarıp daha büyük bir ekranda incelediğinizde bir de görürsünüz ki sizin odaklandığınızı sandığınız kare ile fotoğraf makinenizin odaklandığı kare hiç de aynı değildir. Dünyalar tatlısı çocuğunuzun yüzü çektiğiniz karede bulanıkken, belli belirsizken arka plan son derece nettir.

İşte Lytro tüm bu sorunlarınızı sona erdirme vaadiyle piyasaya çıkan, odaklanma sorununu ortadan kaldıran, kadrajın tamamını odaklama içine alan yeni kuşak bir fotoğraf makinesi. Hatta TechGrunch sitesinin diliyle, fotoğraf makinesinin icat edildiği 1800’lerden bu yana fotoğrafçılık alanında yaşanan en büyük dramatik değişimlerden biri.

Lytro’nun Diğer Fotoğraf Makinelerinden Farkı

Lytro fotoğraf makinesi
Lytro’nun diğer fotoğraf makinelerinden farkı nedir sorusunun yanıtı ise sunduğu odaklanma sayısının sonsuz olması. Bilgisayarınıza aktardığınız fotoğrafta Lytro’nun sunduğu yazılım sayesinde istediğiniz noktaya odaklanabilir, istediğiniz alanı ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin bir fotoğrafta isterseniz çiçeğin üzerindeki kelebeğe odaklanırken, isterseniz kelebeği flulaştırıp doğrudan arka plana odaklanabilirsiniz. Lytro bu konuda size sonsuz seçenek sunuyor.

Aslında “Işık Alanı Kamerası” denilen bu yöntemin ilk oyuncusu Lytro değil. Lytro’dan önce aynı yöntemi kullanan bir makineyi Alman firması Raytix piyasaya sunmuştu. Fakat Lytro’nun farkı 400 dolarlık piyasa fiyatıyla bunu sıradan tüketicilerin alabileceği bir fiyata indirmesi oldu.

Teknoloji daha henüz emekleme aşamasında sayılır. İlk makinelerle çekilen fotoğraflarda alan derinliği o kadar fazla görünmüyor. Kaldı ki böyle bir donanımı ilk üreten Raytix’in verdiği bilgilere göre 8 megapiksellik bir sensörün oluşturacağı fotoğrafın kalitesi, klasik bir fotoğraf makinesinin 2 megapixel çözünürlüğü ile hemen hemen aynı. Fakat Lytro’nun da kendine göre bazı avantajları var. Örneğin flaşı olmamasına karşın düşük ışık ortamlarında bile son derece net görüntü üretebilmesi gibi…

Piyasaya çıkacak olan ilk ürünün 8 GB bellek kapasitesine, 8x odak kapasitesine ve tüm odak aralıklarında sabit f/2 diyaframa sahip olacağı belirtiliyor. 8 GB bellek ile 350 fotoğraf çekebileceği ifade edilen cihazın yeni yazılımlar ile yakında 3 boyutlu fotoğraf çekme yeteneğine kavuşacağı da gelen bilgiler arasında. Bir de araya teknik not düşmek gerekirse alıştığımız megapiksel kavramının yerini bu makine ile birlikte megaray kavramı alıyor ve ilk modelin 11 megaray olacağı ifade ediliyor.

İlk kuşak Lytro fotoğraf makineleri şimdilik cebe sığacak kadar ufak değil fakat önü son derece açık. Inside Apple adlı kitapta yazdığına göre Lytro firması Apple CEO'su Steve Jobs'a yeni kuşak Apple cihazlarına kendi teknolojilerini entegre etme teklifini götürmüş. Steve Jobs her ne kadar bu teklife sıcak baksa da, teknoloji henüz cep telefonu benzeri cihazlara sığacak kadar küçültülemediğinden dolayı istemeden de olsa rafa kaldırılmak zorunda kalmış.

Velhasıl gelişen teknoloji aslında fotoğraf çekmenin zevkine bile el atmış gibi görünüyor. Kendiniz odaklanmadan sonra, her şeyi fotoğraf makinesine bıraktıktan sonra işin fazla zevkli bir yanı kalmıyor. Dijital fotoğraf makineleri kullanıcı kaynaklı bir çok hatayı tarihe gömmüştü, şimdi ise “Yanlış yere odaklanmışım” sözlerini tarihe gömecek gibi görünüyor.

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir