11 Ekim 2012

Sınırsız Hosting Ne Kadar Gerçekçi?

Bir blog açmaya karar verdiğinizde, hangi konularda yazacağınızı belirlemişseniz geriye yapmanız gereken tek bir seçim kalır: Ücretli bir barındırma hizmeti mi kullanacaksınız yoksa Blogspot ya da Wordpress gibi ücretsiz alan ve trafik sağlayan servisleri mi? Ücretsiz olanları seçerseniz herhangi bir soruna karşı yedek almak, bant genişliği ya da aşırı CPU kullanımdan dolayı hesabınızın askıya alınması gibi sorunları fazla dert etmenize gerek kalmaz. Bu tür ücretsiz blog hizmetleri bu tür ayrıntıları sizin yerinize düşünür ve önlemini alır. Sorun, ücretli hosting seçeneklerini değerlendirmeye başladığınızda beliriverir.

Bugün çoğu hosting şirketi webmasterlara "sınırsız alan, sınırsız bant genişliği" adı altında hizmet satmaya çalışıyor. Doğal olarak çoğu webmaster arkadaş bu sınırsız sözcüğünden oldukça etkileniyor ve satın alma kararlarında önemli bir rol oynuyor. Öyle ya, 50 TL'ye sınırsız bant genişliği ve alan sağlayan bir hosting şirketi dururken neden 50 TL'ye 5 GB alan ve 50 GB bant genişliği sağlayan diğer şirketi tercih edesiniz ki?

Oysa kazın ayağı hiç de öyle size vaat edildiği gibi değil. Çünkü alan ve bant genişliğinden daha önemli bir ölçüt olan ve çoğu sitenin askıya alınmasına neden olan CPU kullanımına verilen izin, sizlerin bu sınırsız kavramını kullanmanızın önündeki en büyük engel. Günümüzde bant genişliği ucuz ama sistem kaynakları pahalı.

Sınırsız Hosting Gerçekten Sınırsız mı?

Kendi kullandığım Wordpress tabanlı sitelerimden birinden örnek vereyim. Bu sitem sınırsız alan ve sınırsız bant genişliği olan ama % 25 CPU kullanım izni olan bir hosting planında barınıyor. Piyasada sürüsüne bereket bulabileceğiniz ucuz hosting planlarından da değil hani. Yıllığı şu an 150 TL. WP SuperCache önbellekleme eklentisi kurulu olduğundan ve temadaki PHP sorguları düz HTML'ye dönüştürüldüğü için CPU'yu mümkün olduğunca az kullanıyor. Yani elimden geldiğince siteye optimizasyon yapılmış durumda. Bu sitem günde ortalama 500 tekil, 800 çoğul sayfa görüntülenmesine sahip. Ve bu haliyle, yani günde 500 tekil ziyaretçi ile ayda ortalama 5 GB gibi bir bant genişliği kullanıyor.

Sınırsız hostingYine aynı sitenin tekil hiti günde 1.000'i geçmeye başladığında alarm zilleri çalıyor. Çünkü CPU kullanımı tavana yaklaştığından sitenin askıya alınma tehlikesi var. Yani artık daha yüksek CPU izni veren hosting firmasına geç diyor bana.

Yukarıdaki sitemden verdiğim örneklerle sonuca gelmek gerekirse şu an için verilen CPU izni ile benim günlük maksimum tekil ziyaretçim en fazla 1.500 olacaktır. Her gün 1.500 tekil ziyaretçi ile benim sitemin kullanacağı bant genişliği, 500 tekil ziyaretçiye oranlarsak sizin anlayacağınız ayda 15 GB civarında olacaktır. Daha fazla bant genişliği tüketebilmeme olanak yok. Zira daha fazla bant genişliği tüketebilmem için daha fazla ziyaretçinin siteme gelmesi gerekir. Oysa daha fazla ziyaretçi geldiği zaman ise CPU aşımı yapacağımdan dolayı sitem askıya alınacaktır. O yüzden bir hosting şirketinin bana sunacağı 500 GB bant genişliğinin en ufak anlamı yok. Çünkü nasıl olsa o bant genişliğini hiçbir biçimde kullanamayacağımı biliyorum. Aynı biçimde servis sağlayıcım da nasıl olsa CPU izni yüzünden o bant genişliğini kullanamayacağımı bildiğinden çok yüksek bir rakam ya da sınırsız gibi ifadeler yazmakta hiçbir mahzur görmüyor.

Kısacası sizin siteniz daha fazla resim ağırlıklı bile olsa, normal bir hosting planı ile ayda harcayacağınız bant genişliği taş çatlasın 100 GB'ı geçemeyecektir, o da istisnadır ancak. Çünkü sizler de o vaat edilen sınırsız hosting özelliklerini kullanamadan CPU aşımına yakalanacaksınız. Zaten sözleşmelerin hemen hepsinde hosting hizmetini resim ya da dosya yükleme amaçlı kullanamayacağınız da yazılıdır. Yani ben dosya yüklerim, program paylaşırım ve mümkün olduğunca bant genişliği kullanırım diyorsanız unutun gitsin.

CPU Kullanım Hakkına Dikkat!

Ha bir de unutmadan eklemek lazım. Paylaşımlı web hosting paketlerindeki CPU kullanım hakkınız tek çekirdek üzerindendir. Bu tek çekirdek fiziksel olabileceği gibi sanal çekirdekler de olabilir. Yani bir hosting firması 20 fiziksel çekirdeğe sahip Intel Xeon E7-8870v4 işlemciyi fiziksel çekirdek sayısı olan 20'ye de bölebilir, sanal olarak 80'e de. İşlemcinin kaç çekirdeğe bölündüğünü anlayamayacağınız için size vaat edilen % 15 ya da % 25 CPU kullanım hakkı gibi değerler firmadan firmaya çok fazla değişen performanslara neden olur. Yani bir hosting firmasının % 25 CPU kullanım izninde 500 tekil hiti gördüğünde alarm zilleri çalmaya başlayan siteniz, başka bir hosting şirketinin % 25 kullanım hakkında 2.000 hiti gördüğünde bile en ufak sorun vermeyebilir.  Üstelik hosting şirketlerinin sunucularında kullandıkları işlemciler de farklı olabilir. Birisi tutar son sürüm Xeon işlemci çekirdeğinin % 15 kullanım hakkını verir, diğer hosting şirketi Core2 Duo gibi eski bir işlemci çekirdeğinin % 25 kullanım hakkını verir. Takdir edersiniz ki son sürüm bir Xeon işlemcinin %15 kullanım hakkı, Core2 Duo işlemciden size verilen %25 CPU kullanım hakkından kat be kat daha iyi olacaktır.

Sınırsız depolama genişliği de sınırsız değildir.  MP3 ya da video dosyaları gibi birçok dosya türünün yüklenmesinin yasak olmasının yanı sıra Inode limiti denilen bir sınırlandırma vardır. Bu yüklediğiniz dosya, resim ya da hesabınıza gelen e-postaların sayısıdır. Açtığınız her konu, yüklediğiniz her resim Inode limitinizin 1 eksilmesine neden olur. Üstelik Wordpress her yüklediğiniz resim dosyasının temanıza bağlı olarak birçok farklı boyutta benzerini oluşturur. Yani yüklediğiniz resim dosyasının özgün hali 1280*720 ise 1024*768, 800*600, 480*360, 300*200 gibi birçok farklı boyutta bir benzerini oluşturur. Bunların da her biri Inode limitinizden 1 eksilme demektir.

Kısacası paylaşımlı hosting dünyasındaki "sınırsız" kavramının gerçek dünyada bir karşılığı yoktur. O yüzden siz siz olun sınırsız hosting vaatlerinden çok, hosting firmasının donanımlarına, müşterileriyle olan ilişkilerine ve kullanıcı deneyimlerine önem verin. Eğer siteniz sizin için önemliyse, daha pahalı da olsa mümkün olduğu kadar kurumsallaşmış ve müşteri yorumları iyi olan firmaları tercih edin. Unutmayın, ucuz etin yahnisi yavan olur.

2 yorum :

harika makale için teşekkürler, peki ne tavsiye edersiniz?
büyük yabancı firmalara mı yönelmek gerekir yoksa oturup tüm bu konuları konuşabileceğimiz veya açıklıkla belirten türk firmaları var mıdır?

Açıkçası bir sorun çıktığında yabancı firmalar ile iletişim sorunu yaşarsınız. Ne yazık ki rekabet nedeniyle çoğu hosting firması aynı türden reklam yapıyor. O yüzden geriye kalan tek çözüm yolu kullanıcı deneyimlerine dikkat etmek ve şikayetleri okumak oluyor.

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir