25 Ekim 2012

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport almak için il ya da ilçe emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube müdürlüklerine ya da www.e-pasaport.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapılır. Unutulmaması gereken en önemli nokta, yeni doğan çocuğunuz için bile olsa pasaport başvurularının şahsen yapılmasıdır.

Pasaport Almak İçin Gereken Evraklar


• Başvuru sırasında kişiden alınacak parmak izi örneği
• Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı aslı
• İki adet biyometrik resim
• Pasaport cüzdan ve harç bedelinin anlaşmalı bankalara ya da maliye veznelerine yatırıldığına ilişkin dekontun aslı
• Daha önceden alınmış bir pasaport varsa aslı

Pasaport başvuru işlemleri yaklaşık 5 ila 10 dakika arası sürer. Pasaport başvuruları yurtiçinde istisnai durumlar hariç olmak üzere yaklaşık 5-7 gün arasında sonuçlanır. Biyometrik fotoğraflarda fotoğrafın arka fonu beyaz olduğundan, beyaz renkli giysileri giymemeniz sorun yaşamamanız için tavsiye edilir. Ayrıca çekilen biyometrik fotoğrafların en az 35 mm x 45 mm boyutunda olması gerekmektedir. Bundan daha ufak boyuttaki fotoğraflar kabul edilmemektedir. Bunun dışında istediğiniz bir kıyafet ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Peki pasaport başvurusu nasıl takip edilir?

Pasaport basıldığında, pasaport başvurusu sırasında verilen cep telefonu numarasına barkod numarası SMS olarak gönderilir. www.ptt.gov.tr adresinden, (312) 497 80 90 numaralı telefondan ya da www.e-pasaport.gov.tr adresinden pasaport takip bölümüne barkod kodunuzu yazarak pasaportunuzun şu an nerede olduğunu ve hangi aşamada olduğunu rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Pasaport Nasıl Teslim Alınır?


Pasaport
Başvuru sahiplerinin pasaportları PTT Kargo aracılığıyla doğrudan başvuru esnasında teslim edilmesini istedikleri adrese gönderilmektedir. PTT tarafından adresinize gönderilen pasaportlar için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Eğer pasaport başvurusunu yurtdışından yaptıysanız, dış temsilciliklere gönderilmesinin karşılığı olarak 3 avro ya da eşdeğer karşılığı yerel para birimi tahsil edilir.

Pasaport başvuruna sahibine ya da başvuru sırasında adı belirtilen ikinci ya da üçüncü şahıslara teslim edilir. Belirtilen adreste ilgili kişiye 2 kere ulaşılması durumunda pasaport gönderileri 7 gün içinde teslim alınmak üzere posta merkezinde bekletilir. 7 gün içinde posta merkezinden alınmayan pasaport gönderileri, ilgili kişi tarafından teslim alınana kadar muhafaza edilmek üzere başvuru yaptıkları pasaport birimine gönderilir.

Kimler Pasaport Alamaz?


• Mahkeme kararı ile haklarında yurtdışına çıkış yasağı konulanlar
• Hakkında arama ve yakalama kararı olanlar
• Cezaevinde tutuklu bulunanlara

2013 Yılı Pasaport Harç Bedelleri Ne Kadar?

Pasaport harç bedelleri her yıl 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından açıklanır. Pasaport harç bedellerinde temel olan pasaportunuzun süresidir. Ayrıca pasaport süresinden bağımsız olmak üzere pasaport harç bedeline ek olarak pasaport defter bedeli ödersiniz. 2013 yılı Pasaport Defter ve Harç Bedelleri şöyledir:

Süre           Harç Bedeli       Defter Bedeli           
6 AY              92,55  TL                72  TL              
1 YIL            132,20  TL               72  TL              
2 YIL            220,65  TL               72  TL              
3 YIL            313,25  TL               72  TL            
3+ YIL          441,85 TL                72  TL              

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir