26 Eylül 2012

Bu Ülkede Hiçbir İyilik Cezasız Kalmaz!

Bu ülkede insana yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz. Eğer karşılıksız olarak insanların yararına bir şey yapıyor ve birilerinin tekerine çomak sokuyorsanız emin olun eninde sonunda bunun bedelini ödemek zorunda bırakılırsınız. Ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirirler vallahi...

Bunun en son ve somut örneği Çizgi TAGEM'in başına gelenler. Çizgi, bilgisayar meraklısı çoğu kişinin adını mutlaka duymuş olduğu Asus markasının Türkiye temsilcisi. Eğer Asus markası Türkiye'de bu kadar seviliyorsa ve kalite denince akla gelen ilk markalardan birisi olmuşsa bunda Çizgi'nin payı kesinlikle yadsınamaz.

Evet, Çizgi kapitalist bir şirket; öncelikli amacı para kazanmak elbette. Ama bunun yanında aslında her şirketin yapması gereken sosyal sorumluluk projelerinden de kaçınmayan, bu ülkeden kazandığını bu ülkenin insanlarıyla karşılıksız paylaşmayı bile bir şirket.

Çizgi'nin TAGEM (Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi) adında çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi var. Duymamış olabilirsiniz, o yüzden önce TAGEM nedir diye soracak olanlara yanıt verelim. TAGEM tıpkı TTNET'in Vitamin'i gibi bir eğitim portalı. Ama ondan farklı olarak belli bir konuya, yani bilişim sektörü üzerine odaklanmış durumda. Son derece kaliteli olan içeriğinin tamamı, konunun uzmanı olan kişiler tarafından gönüllü olarak oluşturuluyor. Yani tıpkı Çizgi gibi içerik sağlayanların da bu işten hiçbir çıkar beklentisi yok.

TAGEM uzaktan eğitim sistemi ile çalışıyor. Internet bağlantısı olmayan ya da interneti hızlı olmayanlara ise tüm eğitim setini DVD halinde komik bir rakama, yalnızca 46 TL'ye ulaştırıyor. Hiçbir kar beklentisi içinde bulunmadıklarını gösteren en güzel örnek ise herhalde, eğitim amaçlı olarak bu DVD'leri kopyalayıp istediğiniz kadar dağıtmanıza izin vermeleri.

Çizgi-Tagem
Malum, ülkemizde herkesin maddi durumu dershanelere para verecek kadar iyi değil. TAGEM işte burada devreye girerek, maddi durumu iyi olmayan Türk gençlerinin üst düzey bir eğitimi tamamen parasız almasına olanak sağlıyor. Adobe ürünleri, MySql, Autodesk, iOS, Office, sayısal devreler, mikro işlemci tasarımı gibi konularda binlerce gence eğitim veriyor. Şu ana kadar bu programdan yararlananların sayısı neredeyse 200.000'e ulaşmış durumda. Verilen eğitimin düzeyi o kadar yükselmiş ki, bu eğitime katılıp başarılı olanlar CompTIA A+ sertifikası alır duruma gelmişler.

Dedik ya bu ülkede iyilik cezasız kalmaz! Sen misin Türk gençlerine böylesine kaliteli bir eğitimi ücretsiz olarak sunan, TAGEM'e kamu davası açılıyor. Davanın gerekçesi ise yasaya aykırı eğitim kurumu açma. Internet üzerinden eğitim veren (üstelik bazıları paralı iken) TAGEM gibi tamamen parasız ve belki de hepsinden daha kaliteli eğitim veren böyle bir kurumun hedef alınması tamamen düşündürücü. Bu eğitimlerin bedelinin dershanelerde binlerce TL'den başladığından birilerinin çıkarına dokunduğu ve rahatsız ettiği kesin. Yoksa o kadar site içinde yalnızca TAGEM'in hedef alınmasının başka bir açıklaması yok.

İşin daha da komiği ne biliyor musunuz? TAGEM'in Fatih Projesi kapsamında eğitim verecek portallardan birisi olarak seçilmiş olması. Yani devlet, bir eliyle öğrencilere yararlı bulduğu bir kurumu diğer eliyle cezalandırıyor.

İşte böylesine çelişkilerle dolu bir ülkede yaşıyoruz. Başbakan bir yandan eğitimde fırsat eşitliği için dershanelerin kaldırılacağını açıklar, diğer yandan eğitimde fırsat eşitliğini en güzel şekilde temsil eden ve binlerce fakir Türk gencinin sertifika sahibi olmasını sağlayan böyle bir kurumu kapatmaya çalışır. Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim açıkçası. Ama bildiğim bir şey varsa, bu ülkede halk için yararlı da olsa bir şeyler yapıyorsanız, başkalarının çıkarına zarar verdiğiniz takdirde bedelini o ya da bu şekilde mutlaka ödetirler. O yüzden Çizgi TAGEM'in mahkeme sonunda kapatılacağına adım gibi eminim...

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir