17 Temmuz 2012

Prizmatik Bataryalar Ultrabookları Ucuzlatacak

Intel'in önümüzdeki yıllardaki en büyük hedeflerinden birisi Ultrabook adını verdiği taşınabilir cihazların pazar payını daha fazla artırmak. Bunun başlıca nedeni ise elbette Apple iPad ile başlayan ve Android işletim sistemi kullanan diğer cihazlarla giderek genişleyen tablet bilgisayar çılgınlığı. Piyasada tablet bilgisayarların neredeyse tümü ARM firmasının çözümü olan işlemcileri kullanıyorlar ve bu durum masaüstü ve dizüstü işlemci piyasanın tartışmasız hakimi  Intel'in elbette hoşuna gitmiyor.

Utrabooklar fazla oyun oynamayı sevmeyen kullanıcıların her türlü gereksinimini karşılayacak yeterlilikte. Hem ufaklar, hem pil ömürleri fazla, hem de yeterince taşınabilirler. Tablet bilgisayarlara kıyasla en büyük avantajları ise daha güçlü olmaları. Ama ortada ufak bir sorun var: Utrabook fiyatları halen daha Intel'in hedefledi düzeylere inmiş durumda değil. Bu yüzden Intel Utrabook fiyatlarını indirmek ve tabletlerle rekabet etmek için elinden gelen gayreti gösteriyor.

Prizmatik Batarya Teknolojisi Standart Oluyor


Bu gayretin son adımı ise Ultrabook maliyeti içinde önemli bir yer tutan bataryalar konusunda atılacak gibi görünüyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan silindirik Lityum-İyon batarya teknolojisi birazcık pahalı. Oysa Panasonic, Samsung ve LG gibi firmaların desteklediği prizmatik Lityum-İyon batarya teknolojisi ile Utrabookların maliyetleri daha da düşecek gibi görünüyor. Acer ve Asus gibi üreticiler gelecek kuşak Utrabook modellerinde bu teknolojiyi kullanmak için şimdiden hazırlıklara başlamışlar.

Prizmatik bataryanın lityum-iyon tabanlı bataryalara karşı 2 temel üstünlüğü var: Ucuzluk ve hafiflik. Aynı kapasitede bir prizmatik batarya, Lityum-İyon tabanlı rakibine göre hem %25-30 daha ucuza mal oluyor hem de %5 daha hafif. Panasonic, Samsung ve LG bu yılın ikinci yarısından itibaren bu bataryaları standart hale getirip üretimi artırmayı planlıyor. Prizmatik Lityum-İyon bataryaların ilk örnekleri 60*80mm ölçülerinde ve kalınlıkları ise 5-8 mm arasında.

Elbette batarya teknolojisindeki bu gelişme, alüminyum alaşım kasa yerine fiberglas kasa kullanılması gibi değişiklikler ucuzlama getirecektir. Ancak Intel'in en ucuz Ultrabook işlemcisinin bile 225 dolardan başladığını düşünecek olursak Intel'in Ultrabook maliyetlerini azaltması için yapması gereken ortada. Zira tablet bilgisayarlarda kullanılan ARM tabanlı A9 işlemcilerin üreticilere maliyeti 15-25 dolar arasında.

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir