3 Temmuz 2012

Metin2 Server Birleşmesi

Uzun zaman önce oynadığım ve oldukça keyif aldığım bir MMORPG idi Metin2. Şimdi bazıları hemen burum kıvıracaktır, "Çocuk oyunu o, daha başka oynayacak oyun bulamadın mı?" diye... Zevkler ve renkler tartışılmaz da diyebilirim ama emin olun yaşı küçükler olduğu kadar kariyer sahibi ya da eğitimli birçok insan da oynuyor Metin2'yi. Bizim kendi grubumuzun yaş ortalaması 30'un üzerindeydi. Aramızda iş adamları, öğretmenler, haber editörleri, bar sahipleri, turizm acentası sahipleri bile bulunuyordu.

Neyse, köprünün altından çok sular aktı ve tatsız bir olayın ardından Metin2'ye son vermek zorunda kaldık. İnsanlara herhalde fazlasıyla güvendik... Neredeyse yaklaşık 1.5 yıl geçti bunun üzerinden. Geçenlerde Metin2 arkadaşlarımdan biri ile Skype üzerinden sohbet ederken yakında serverların birleştirileceğinden bahsetti. Metin2 Serverlar ne zaman birleşecek sorusunun şu an kesin bir yanıtı yok, Ağustos-Eylül gibi testler başlayacak, her şey planlandığı gibi gibi giderse serverlar birleşecek.

Aslında Metin2'in sonunun böyle olacağı çok önceden belliydi. GAMEFORGE'a bakılacak olursa işin nedeni oyuna yeni heyecanlar, yeni rekabetler getirmek ama bana soracak olursanız kazın ayağı hiç de öyle değil. Serverların birleştirilmek zorunda kalması artık Metin2'in oyuncu kaybettiğini, kullanıcıların ilgi alanlarının diğer oyunlara kaydığını gösteriyor. Çoğu sunucuda 3-5 pazardan başka hiçbir oyuncu yok.

Metin2 Neden Kaybetti?

Metin2 server birleşmeşi çözüm olmayacak
Bunun öncelikli nedeni, GAMEFORGE yönetiminin işler tıkırında giderken kullanıcılardan gelen şikayetleri hiçbir biçimde dikkate almaması. Oyunda birçok sorun olmasına ve oyuncular sürekli mağduriyetlerini dile getirmesine karşın çoğu zaman yanıt bile almaktan mahrum kaldılar. Mesaj atarsın, geri dönmezler; şikayette bulunursun, bin dereden su getirirler...

En fazla can sıkıntısı yaratan sorunların başında ise kullanıcıların kendi hataları olmamasına rağmen yazılımdaki hatalar nedeniyle uğradıkları kayıpların üzerine bir bardak soğuk su içmek zorunda kalmalarıydı. Hatırlayanlar olacaktır, birçok oyuncunun özellikle ışınlayıcıdan ışınlanırken envanterinden kaybolan itemler olmuştu. Ne yazık ki hiçbir oyuncunun oyun hatasından kaynaklanan bu mağduriyetleri giderilmedi. Düşünün, oyuna para yatırıp daha da güçlenmek istiyorsunuz ama oyun hatası yüzünden tüm emekleriniz, tüm paranız çöpe gidiyor. Siz olsanız bir daha geri dönüş yapar mısınız?

Diğer bir sorun ise oyunda artık büyük-küçük demeden herkesin birbirine küfür etmesi. Kaliteli oyuncuların birçoğu oyundan bu yüzden uzaklaştı. Şikayet etseniz ne fayda! Moderatörler şikayetinizi değerlendirene kadar size küfür eden şahıs açtığı yan karakteri çoktan siliyor ve aldığınız tek yanıt "Böyle bir karakter bulunamadı" oluyor. İyi de, karakter silme süresini minumum 1 hafta yapın, bakın bakalım bir daha o kadar kolay cesaret edebiliyorlar mı? Kaç kişi bunu dile getirdi ama dinleyen kim...

Ve sonuncu neden: Metin2 artık ömrünü tamamladı. Artık piyasada birçok rakip MMORPG var ve gerek grafik, gerekse de oyun kalitesi olarak Metin2'in kat kat üzerindeler. Günümüz standartları açısından Metin2 diğer oyunların yanında artık Mario kadar basit kalıyor. Guild War, Aion ve benzeri birçok oyunun grafiklerini görenler Metin2'in yüzüne bir daha bakmıyorlar.

Bu arada can sıkıcı bir şeye değinmek de gerekiyor. Oyunu oynayanlar bilirler; oyun sırasında iki de bir "Yang satıcılarından yang almayın" diye uyarı mesajları geçer ekrandan. Birçok kişinin hesabı da yang alımı nedeniyle banlanmıştır. Ama dikkatli bir Metin2 oyuncusu, GAMEFORGE'un Türkiye'de en fazla EP satışı yapan yetkili satıcısı Game Sultan'ın aynı zamanda yang satışı yaptığını da kanıtladı. Yang satışı yapan paravan şirket ile EP satışı yapan Game Sultan'ın banka hesap numaraları tamamen aynı. İnsanın aklına gelmiyor değil, GAMEFORGE bir yandan ortakları aracılığı ile gizli kapaklı yang satışı gerçekleştiriyor, sonra yang sattığı bu oyunculara ban atıyor! Ne güzel değil mi? Önce para kazanıyor, kazandıktan sonra "yang satın aldın" diyerek oyuncuya kapının yolunu gösteriyor. Not: Bu arada artık GAMEFORGE resmi olarak yang satışına da başladı.

Uzun lafın kısası bu server birleşmesi çok kısa bir süre için belki heyecan yaratacak, serverlar eskisinden daha fazla dolu olacak ama fazla geçmeden yine eski haline dönecek. Çünkü oyuncuların Metin2'yi terk etme nedenlerine yönelik bir düzenleme yok. Kabul etmek gerekir ki Metin2 artık miladını tamamladı. Gelen yeniliklerin hiçbiri oyuncuları tatmin edecek ya da değişiklik yaratacak türden değil.

2 yorum :

slm eğer bıraktıysan çarını bana verebilirmisin acaba

Şu an elimde bir hesap bulunmamakta. Kusura bakma

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir