3 Temmuz 2012

Marlboro Nasıl Kuruldu?

Geçenlerde bir Facebook paylaşımında dikkatimi çekmişti. Marlboro sigarasının üreticisi Philip Morris'in kuruluşuna ilişkin çok sıradışı bir öykü anlatıyordu. Bu öyküye göre bir zamanlar Marlboro'nun satışları çok kötü gidiyor, ürettikleri sigaralar depolarda çürümeyi bekliyormuş. Şirket ha iflas etti edecek konumdaymış anlayacağınız.

Bu sırada hiç tanımadıkları bir adam birden çıkagelmiş ve teklifini kabul ederlerse Marlboro'nun satışlarını en az 3 katına çıkaracağını iddia etmiş. Şirketin nasılsa kaybedeceği bir şey yok, batmaları zaten an meselesi, kabul etmişler...

Esrarengiz adam bunlardan binlerce boş Marlboro kutusu istemiş ilk olarak. Şaşırmış şirket yetkilileri ilk başta haliyle ama adamı içinde binlerce boş Marlboro kutusunun bulunduğu depoya götürmüşler. Adam başlamış kutuların üzerinde bir o yana bir bu yana koşarak hepsini ezmeye. Yepyeni kutular bir anda kullanılmaz hale gelmiş. Ertesi akşam ise ezilen bu kutular, uçakla tüm Amerika'nın üzerine bırakılmış.

Sabah uyanan ABD'liler bir de ne görsünler! Etrafta bir sürü kullanılmış sigara kutusu. Diğer sigara markalarının kutuları tek tük varken, her taraf Marlboro kutusu dolu. "Etrafta bu kadar Marlboro kutusu olduğuna göre, tiryakileri oldukça fazla ve güzel bir sigara herhalde" diye düşünüp her zaman içtikleri sigara yerine Marlboro içmeye başlamışlar. O ay Marlboro'nun satışları 3 değil tam 5 kat artıvermiş. Şirket yetkilileri de kendilerini batmaktan kurtaran bu cin fikirli adamı fabrikalarına %50 ortak ediverip şirketin adını değiştiriyorlar. Bu cin fikirli adamın adı ise tahmin edebileceğiniz gibi Philip Morris'miş!

Philip Morris Gerçekte Nasıl Kuruldu?

Marlboro'nun gerçek öyküsüGerçekten ilginç ve yaratıcı bir öykü öyle değil mi? Ama tıpkı internet ortamında dolaşan binlercesi gibi tamamen uydurma, düş gücüne dayanan öykülerden biri. Zira Philip Morris'in resmi sitesinde kuruluş öyküsüne kısaca bir bakmak bile gerçek olmadığını anlamamıza yetiyor.

Öncelikle Philip Morris'in kuruluşu 1847 yılında İngiltere'de başlıyor. Philip Morris o yıl Londra'nın Bond Sokağı'nda tuttuğu bir dükkanda tütün ve sarılı sigara satmaya başlıyor. Philip Morris'in ölümünün ardından eşi Margareth ve kardeşi Leopold Morris işleri devralıyorlar. Buraya dikkat! Philip Morris öldüğünde daha şirketin adı Philip Morris değil ve zaten şirket kendisinin! Kendi şirketine ortak olmak için başkasına teklif götürmesine hiç gerek yok. Şirketin adının Philip Morris olması onun ölümünden sonra, 1885 yılında gerçekleşiyor. Yani Philip Morris şirkete kendi adının verildiğini hiçbir zaman göremiyor.

Ve diğer ve asıl önemli ayrıntı... Dedik ya şirket 1885 yılında Philip Morris adını alıyor. Hadi varsayalım Philip Morris bu tarihte ölmemiş olsun ve bu sıradışı öyküdeki teklifi başkalarına götürsün. Güzel hoş da Wright kardeşler ilk insanlı uçuş denemesini 1903 yılında yapıyorlar! Yani 1885 yılında ara ki uçak bulasın, o Marlboro kutularını ABD'nin üzerinde atabilesin... Eğer böyle bir olay yaşandıysa Philip Morris'i öncelikli olarak bu cin fikrinden dolayı değil, uçağı icat ettiği için kutlamak gerekir.

Lafın özü, internette her duyduğunuz, okuduğunuz şeye inanmayın. Birazcık bir araştırma ile bile gerçeklere ulaşmanız zor değil. 

0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir