24 Temmuz 2012

Cep Telefonlarında Çizik Sorunu Sona Eriyor

Dünyanın parasını verip gözünüz gibi baktığınız cep telefonunuzda görmek isteyeceğiniz en son şeylerden biri herhalde oluşan çizikler olacaktır. Cep telefonu üreticileri telefonlarınızı korumak için Gorilla Glas benzeri birçok teknolojiyi kullansa dahi şu an için çiziklerden kurtuluşunuz yok. Çünkü bir kez bile çizik oluştuktan sonra artık o çizikten kurtuluş yok. Cep telefonumu çiziklerden nasıl korurum diye kara kara düşünme dönemimi Hollandalı bilim adamları yeni buluşlarıyla sona erdirecek gibi.

Diğer kaplama teknolojilerinden farklı olarak kendi kendini temizleme ve onarma özelliğine sahip yeni bir kaplama teknolojisi ile yakında araçlarımızın ya da cep telefonlarımızın bakımı daha da kolaylaşacak gibi görünüyor. Hollanda’nın Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde Catarina Esteves başkanlığındaki bir ekibin gerçekleştirdiği bu yeni kuşak kaplama teknolojisi cidden devrim yaratacak görünüyor.

Günümüzde kullanılan suya ya da bakterilere dayanıklı kaplamaların aslında ufak bir sorunu var. Bunlar her ne kadar dıştan gelen etkilere karşı araçlarımızı ya da cihazlarımızı koruyor olsa da bazen basit çizikler sonucu  oluşan hasarlar bile bu tür kaplamaların işlevini yitirmesine neden oluyor. Çünkü bu tür kaplamaların hiçbirinin kendini yenileme gibi bir özelliği bulunmuyor.

Yeni kaplama teknolojisi önemli kimyasal özellikler barındıran ve “stalk” adı verilen molekül gruplarını içinde barındırıyor. Yüzey kaplaması çizildiği anda “stalk” adı verilen bu maddeler yeni bir yüzey oluşturmaya başlayıp kaplamanın tekrar eski hale gelmesini sağlıyorlar. Bu yeni kaplama teknolojisi yalnızca araçlar için değil, akıllı telefonlar, lensler gibi birçok alanda kullanım alanı bulabilecek. Böylece çok yüksek meblağlarla alınan ve bir çizikte değerini yitiren telefonunuzu nasıl koruyacağınızı düşünme derdi artık ortadan kalkıyor.

Ve gelelim çizikten sonra cep telefonumuzun başına gelebilecek en kötü olaylardan birine, yani düşme sonucu cep telefonu ekranının kırılmasına. Gorilla Glass dahil hangi ekran koruyucusunu kullanırsanız kullanın, çizilmeye karşı cep telefonunuzun ekranını koruyan bu teknolojilerin hiçbiri yüksekten düşmeye ya da cep telefonu ekranınıza ağır bir cismin düşmesine karşı koruma sağlamıyor. Kırılan cep telefonu ekranının tamiri ise en masraflı işlerden birisi.

Evolutive Labs tarafından geliştirilen Rhino Shield adlı yeni bir malzeme tam da cep telefonu ekranının kırılması sorununa çözüm için geliştirilmiş durumda. Birbirinden farklı altı ayrı katmandan oluşan çok yüksek miktarda enerjiyi absorbe etme yeteneğine sahip. Yalnızca 0.29 mm kalınlığında olan bu yeni kaplama teknolojisi, Gorilla Glas benzeri çözümler ile birlikte kullanıldığında hem ekranın çizilmesi hem de darbelere bağlı olarak cep telefonu ekranının kırılması sorununa çözüm oluyor.


0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir