4 Temmuz 2012

İnsan Cesetlerinden Yapılan Sergi

Birçok şeyin sergisinin yapılabileceği aklıma gelirdi ama insan cesetlerinden oluşan bir serginin de açılabileceği bin yıl düşünsem aklıma gelmezdi. İlginç mi desem, ürpertici mi desem bilemiyorum ama herhalde dünyada başka bir benzeri daha açılmamıştır bu serginin. Evet, bu müzede sergilenenler bir zamanların kanlı canlı, sizin bizim gibi yaşayan insanları. Okuduğum zaman gerçekten ürperdim. Belki müzede sergilenen o kadavralar içinde müzeyi gezenlerin bir zamanlar tanıdığı insanlar bile vardır kim bilir?

Kadavra sergisi 2009 yılında Prof.Dr. Günther von Hagens adında Alman bir anatomist tarafından Köln'de açılmış ve 200'e yakın ceset sergilenmiş. Cesetlere gelince, sergilenmeden önce bedendeki tüm deri bir güzel soyulmuş, geriye kalan kaslar ve sinirler "plastination-sıvalama” denilen bir teknik ile kaplanıp adeta bir heykel durumuna getirilmiş. Sergide yalnız insan cesetleri değil hayvan cesetleri de bulunuyormuş.

İnsan cesetlerinden düzenlenen sergi"Vücut Dünyaları ve Zamanın Aynası” adlı bu sergisiyle von Hagens elbette vaktinde oldukça tepki adım almasına karşın hiç geri adım atmamış. Çünkü söylediklerine bakılacak olursa amacı "doğumdan yaşlılığa kadar vücudun nasıl geliştiğini göstermek"miş.

Son derece sıradışı, son derece yaratıcı bir sergi açmış doktor ama böyle bir serginin bir benzerini herhalde ömür boyu Türkiye'de göremeyiz. Bilimsel konulara çok daha hoşgörü ile yaklaşan bir Batı ülkesinde bile tepki çektiğine göre burada yer yerinden oynardı. Ama şahsen Türkiye'de böyle bir sergi açılsa görmek isterim.

Ha bu arada cesetleri nereden buluyor diye soracak olursanız, tüm cesetler gönüllü bağışçıların cesetleri. Yani ortada yaşadışı bir durum yok.


0 yorum :

Yorum Gönder

E-posta Aboneliği

Zargana'da yayınlanan son yazıların e-posta adresinize gönderilmesi için lütfen üye olun.

Copyright © 2011 Zargana , Alıntılarda kaynak vererek her şeyi çalmak serbesttir